Canalys: Prodej 3D tiskáren vyrostl v roce 2014 o 68 %

Hodnota trhu pak vyrostla o 34 %. Nízké ceny, širší nabídka technologií a rychlejší tisk přispívají k tomu, že poptávka zůstává vysoká. Do segmentu se navíc v blízké době chystají vstoupit velcí hráči.

Canalys: Prodej 3D tiskáren vyrostl v roce 2014 o 68 %Podle odhadu společnosti Canalys se v roce 2014 globálně prodalo 133 tisíc 3D tiskáren, což představuje oproti roku 2013 nárůst o 68 %. Hodnota trhu (včetně spotřebního materiálu a  služeb) pak podle Canalys v loni dosáhla 3,3 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 34 %.

Vánoční sezóna potvrdila naše očekávání a přinesla nejvyšší růst, zejména ve spotřebitelském sektoru, kde si řada uživatelů pořídila svou první 3D tiskáren. Růstu poptávky pomohly padající ceny, širší nabídka technologií a vyšší rychlosti tisku,“ uvedl analytik Canalys Joe Kempton.

Canalys uvádí, že v posledním kvartálu loňského roku trh poprvé překonal hranici 1 miliardy dolarů při prodeji přibližně 41 tisíc 3D tiskáren. Nejvíce zařízení se prodalo v Severní a Jižní Americe (42 %), další v pořadí byly regiony EMEA (31 %) a APAC (27 %).

Velcí hráči větří příležitost

Už přibližně tři za čtyř prodaných 3D tiskáren stály méně než 10 tisíc dolarů. Podle Canalys se v loňském roce dařilo výrobcům zaměřeným na spotřebitelský i komerční sektor. Řada společností navýšila rozpočty na výzkum a vývoj v reakci na očekáváný vstup HP do segmentu 3D tisku v roce 2016.

Své místo v oblasti 3D tisku podle Canalys hledá více tradičních IT společností. Například Intel se angažuje velmi silně, zejména vývojem a šířením 3D kamery RealSense, která je schopna naskenovat předmět a vytvořit tak předlohu k tisku.

Schopnosti této technologie jsou sice zatím omezené, nicméně ukazují směr, kterým se celé odvětví v příštích letech může vydat.

Canalys očekává, že růst bude pokračovat i v roce 2015, během kterého má zároveň proběhnout vysoký počet akvizic.

Graf - Srovnání hodnoty trhu mezi lety 2013 a 2014

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: be3D.cz

Komentáře