Canalys: Prodej 3D tiskáren bude v roce 2020 desetinásobný oproti roku 2015

Analytici ze společnosti Canalys očekávají v následujících několika letech masivní nárůst prodeje 3D tiskáren i hodnoty celkového trhu 3D tisku. Někteří výrobci však přesto čelí potížím.

Canalys: Prodej 3D tiskáren bude v roce 2020 desetinásobný oproti roku 2015Společnost Canalys ve své nové prognóze uvádí, že globální trh 3D tisku (tiskáren, spotřebního materiálu a služeb) dosáhne v roce 2016 hodnoty 4,9 miliardy dolarů. Trh má následně růst průměrně o 43,5 % ročně až do roku 2020, kdy jeho hodnota dosáhne 22,4 miliardy dolarů. Prodej 3D tiskáren má podle analytiků růst o 67,2 % ročně a v roce 2020 dosáhne 2,4 milionu kusů.

Canalys uvádí, že v roce 2015 se celosvětově prodalo 182 tisíc 3D tiskáren, což představuje 37% meziroční nárůst, na kterém se podílel jak komerční, tak spotřebitelský segment. Podniky podle Canalys nakupovaly méně, ale jejich výpadek více než vyrovnaly nákupy vzdělávacích institucí.

Navzdory celkovému růstu trhu však někteří výrobci čelí potížím.

Rok 2015 byl těžkým obdobím pro řadu velkých výrobců. Mnozí měli potíže udržet dosavadní tempo růstu a museli se uchýlit k úsporným opatřením. Někteří, například 3D Systems, museli dokonce vyklidit určité segmenty trhu,“ uvedl analytik Canalys Joe Kempton.

Díky tomu vznikl v nižších segmentech prostor pro nové výrobce, kteří nabízejí 3D tiskárny za nižší ceny. Ve vyšších segmentech se zase zavedení výrobci musejí vypořádat s novou konkurencí v podobě výrobců zaměřených na podniky, například s HP,“ dodal Kempton.

Canalys vzhledem k těmto skutečnostem očekává výraznou proměnu trhu 3D tisku v následujících letech včetně zásadní konsolidace, která donutí některé výrobce zcela opustit trh. Největším světovým výrobcem však zatím zůstává tchajwanská firma XYZprinting se 38% podílem v rámci všech prodaných zařízení.

Graf – Prognóza vývoje prodeje 3D tiskáren

Canalys - prodej 3D tiskáren

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: be3D.cz

Komentáře