Canalys: Microsoft a Google rostou v cloudu výrazně rychleji než Amazon

Zatímco Amazon rostl stejným tempem jako trh a IBM ztrácelo dech, Google zaznamenal nárůst o 76 % a Microsoft dokonce o 90 %. O budoucím rozložení sil podle analytiků rozhodne připravenost na novou vlnu poptávky.

Canalys: Microsoft a Google rostou v cloudu výrazně rychleji než AmazonSpolečnost Canalys ve své nové zprávě o vývoji globálního trhu cloudové infrastruktry hovoří o celkovém meziročním růstu o 43 % za třetí kvartál 2017. Hodnota trhu tak v posledním čtvrtletí dosáhla částky 14,4 miliardy dolarů.

Klíčovým regionem zůstává Severní Amerika, která se postarala o 55 % celkového objemu investic. Náš region EMEA byl druhý se 23 %, region APAC třetí s 18 % a z Jižní Ameriky pocházela pouze 4 % investovaných prostředků.

Pokud jde o poskytovatele, čtveřice lídrů – Amazon, Microsoft, Google a IBM – ve třetím kvartálu společně držela 57 % globálního trhu cloudové infrastruktury a vzhledem k jejich růstu se dá hovořit o pokračující konsolidaci celého odvětví.

Ovšem zatímco Amazon rostl o 42 %, tedy prakticky stejným tempem jako trh, a IBM nedosáhlo ani na 30 %, Google zaznamenal velmi silný nárůst o 76 % a Microsoft dokonce o 90 %. Poslední jmenovaný proto zůstává hlavním konkurentem Amazonu v oblasti cloudu.

Podobné rozložení sil však nemusí trvat věčně. Canalys dodává, že se díky umělé inteligenci, internetu věcí a dalším novým technologiím blíží další vlna zájmu o cloudovou infrastrukturu. To, jak se poskytovatelé na tuto poptávku připraví, bude klíčovým faktorem pro jejich budoucnost.

Graf – Růst klíčových cloudových poskytovatelů, 3Q17

Canalys IaaS 3Q17

Zdroj: Canalys

Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře