Canalys: Lenovo je po druhém kvartálu novým lídrem globálního trhu PC a tabletů

Z čela žebříčku Lenovo ve druhém kvartálu sesadilo Apple, když jej porazilo o čtvrt milionu prodaných zařízení. Celý trh se zmítal v potížích a poklesl meziročně o 12 %.

Canalys: Lenovo je po druhém kvartálu novým lídrem globálního trhu PC a tabletůLenovo je podle analytiků ze společnosti Canalys lídrem světového trhu desktopů, notebooků a tabletů. Ve druhém kvartálu 2015 prodalo Lenovo 16 milionů zařízení a o 240 tisíc jednotek překonalo druhý Apple, který byl v předchozích dvou kvartálech v čele tabulky. Nový lídr drží 15% podíl.

Canalys dále uvádí, že celý trh zažíval ve druhém kvartálu negativní vývoj. Celkový prodej ve výši 109,2 milionu jednotek byl o 12 % nižší než ve stejném období předchozího roku, přičemž ke dvoucifernému poklesu podle analytiků došlo ve všech třech segmentech.

Apple je silně závislý na prodeji iPadů, které tvořily 70 % všech zařízení, která ve druhém kvartálu prodal. Poptávka po iPadech (a dalších tabletech) však podle Canalys globálně klesá již tři kvartály v řadě. Lenovo má oproti Applu výhodu v rozmanitějším portfoliu a podle Canalys má vyšší předpoklady k tomu, aby se udrželo na špičce.

Na třetím, čtvrtém a pátém místě globálního trhu PC a tabletů skončily ve druhém čtvrtletí 2015 společnosti HP, Dell a Samsung.

Zdroj: Canalys

Úvodní foto: © Kitch Bain - Fotolia.com

Komentáře