Canalys: IaaS se daří, celosvětový trh ve třetím kvartálu posílil o třetinu

Meziročnímu růstu tržeb o 33 % nahrává i fakt, že organizace obnovují pozastavené investice do větších a dlouhodobějších projektů. Lídr AWS ve sledovaném období ovládal bezmála třetinu trhu.

Canalys: IaaS se daří, celosvětový trh ve třetím kvartálu posílil o třetinuAnalytická společnost Canalys uvádí, že cloudový trh i nadále těží z dopadů pandemie covidu-19. Trh totiž ve třetím čtvrtletí 2020 vyrostl o 33 % na 36,5 miliardy dolarů, což je o 2 miliardy více než v předchozím kvartálu.

Růstu nahrává zejména vysoká závislost na cloudových nástrojích a službách napříč hospodářskými odvětvími. Opětovné zpřísňování lockdownových opatření naznačuje, že cloud bude pro zachování obchodních operací i práce a učení na dálku kriticky důležitý.

Přizpůsobování se novému normálu

Canalys informuje, že výdaje na technologie zůstávají navzdory celosvětovému hospodářskému útlumu stále vysoké, zejména u produktů a služeb umožňujících kontinuitu podnikání. Zájem je o notebooky, periferní zařízení, cloudové služby i kyberbezpečnostní produkty.

Organizace, které kvůli pandemii pozastavily některé větší a složitější projekty, se navíc přizpůsobují novému normálu a znovu spouštějí dlouhodobější investice.

Některé firmy se snaží snižovat kapitálové výdaje na svá vlastní datacentra. Jiné zase uplatňují transformační přístup a vyvíjejí nové nativně cloudové aplikace a obchodní modely,“ popisuje Matthew Ball z Canalysu.

Analytici odhadují, že výdaje na multicloudové a hybridní IT i nadále porostou; to zahrnuje i autonomní vozidla, průmyslovou robotiku a řešení využívající rozšířenou a virtuální realitu.

AWS s velkým náskokem v čele

Lídrem trhu podle Canalysu zůstává Amazon Web Services (AWS), jež ve třetím kvartávlu 2020 zvýšilo svůj podíl na trhu na 32 %. AWS navíc ve sledovaném období utržilo více než další tři největší poskytovatelé cloudových služeb dohromady.

Druhý Microsoft aktuálně ovládá 19 % trhu, což představuje meziroční zlepšení o dva procentní body. Výrobce zaznamenává zejména nárůst dlouhodobých smluv. Třetí Google Cloud pak drží 7% tržní podíl, s 6% podílemse dotahuje Alibaba Cloud.

Graf – Vývoj tržních podílů největších poskytovatelů IaaS

Graf – Vývoj tržních podílů největších poskytovatelů IaaS

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: kras99 @ Fotolia.com

Komentáře