Canalys: Globální trh služeb cloudové infrastruktury vyrostl v prvním kvartálu o 53 %

Trh IaaS a PaaS během prvního čtvrtletí vygeneroval tržby ve výši 8,2 miliardy dolarů a jeho strmý růst má i nadále pokračovat. Trh podle analytiků čeká neodvratná konsolidace, která je patrná již nyní - největší čtyři poskytovatelé drží již 60 % trhu.

Canalys: Globální trh služeb cloudové infrastruktury vyrostl v prvním kvartálu o 53 %Podle analytické společnosti Canalys bude i v roce 2016 pokračovat výrazný trend přesunu investic do datacenter od on-premises řešení směrem k poskytovatelům služeb. Canalys uvádí, že globální trh cloudové infrastruktury (IaaS a PaaS) vygeneroval v prvním kvartálu 2016 hodnotu 8,2 miliardy dolarů, což je o 53 % více než v prvním čtvrtletí roku 2015.

Za celý rok 2016 pak trh podle prognózy Canalys přinese tržby ve výši 38 miliard dolarů, přičemž v roce 2020 to má být již 190 miliard. Těmito částkami se rozumí příjmy z infrastruktury nebo platformy jako služby dodávané v rámci hostovaných služeb soukromého nebo veřejného cloudu.

Využívání těchto služeb podniky se sice rychle rozšiřuje, ale hlavním tahounem růstu byly služby zaměřené na spotřebitele, například streamování videa, ukládání obsahu, gaming nebo sociální sítě,“ uvedl analytik Canalys Daniel Liu.

Tento trend bude i nadále sílit s tím, jak se zvyšuje penetrace chytrých telefonů a dostupnost vysokorychlostní konektivity, padají omezení a objevují se nové aplikace postavené na obsahu,“ dodal Liu.

Konsolidace vlivem vysokých nákladů

Na celé odvětví IT mají podle Canalys velký vliv Amazon, Microsoft, Google a IBM a jejich nabídka kapacity datacenter, kterou využívají podniky. Celá polovina serverů prodaných během roku 2016 bude podle analytiků použita v cloudových datacentrech právě takových poskytovatelů.

Canalys dále uvádí, zmínění čtyři obři drželi v prvním kvartálu 2016 60 % celkového trhu, přičemž o rok dříve to bylo pouze 45 %. Jedničkou na trhu je Amazon, který sám disponuje 30% podílem. Tato očividná konsolidace má pokračovat i v příštích letech, a to především kvůli vysokým nákladům na provoz datacenter.

Canalys uvádí, že tyto investice jsou možné ve chvíli, kdy je k dispozici dostatek kapitálu a nízké úroky, což však nepotrvá věčně. Výrazná část cloudové infrastruktury je podle analytiků využívána ztrátovými startupy ze Silicon Valley s nejistou budoucností, neboť investoři jsou již nyní obezřetnější.

Graf – Vývoj trhu cloudové infrastruktury (miliardy dolarů)

Canalys - vývoj trhu cloudové infrastruktury

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: © dny3d - Fotolia.com

Komentáře