Canalys: Globální trh PC a tabletů poklesl v prvním čtvrtletí o 7 %

Propad se týkal všech tří hlavních kategorií, tedy desktopů, notebooků i tabletů. Prodej konvertibilních a hybridních zařízení se meziročně zdvojnásobil, ale jejich podíl na celkovém trhu zůstává marginální.

Canalys: Globální trh PC a tabletů poklesl v prvním čtvrtletí o 7 %Společnost Canalys zveřejnila studii mapující vývoj trhu PC a tabletů v prvním kvartálu roku 2015. Celkový verdikt zní: meziroční propad o 7 % při 115,7 milionu prodaných kusů. Canalys situaci komentuje slovy, že se zadrhávají tradiční motory růstu.

Faktory, které v průběhu roku 2014 přispívaly k růstu, budou letos mít minimální vliv. Výrobci se trápí s fluktuací kurzů, která ztěžuje finanční plánování a nutí firmy ke zdražování,“ uvedl Tim Couling, analytik Canalys.

Ani v současném čtvrtletí pak nebude líp, neboť, jak dodává Tim Couling: „Tyto potíže, společně s poklesem poptávky vlivem očekávaného uvedení Windows 10 coby bezplatného upgradu, znamenají, že pokles trhu PC a tabletů bude ve druhém kvartálu ještě horší než v prvním.“

Naděje v podobě nových typů zařízení

Nejhůře se v prvním čtvrtletí vedlo desktopům, jejichž prodej meziročně poklesl o 13 %. Canalys k tomu uvádí, že tento segment přišel o dočasnou výhodu v podobě přechodu z Windows XP a lze proto očekávat pokračující propad výsledků.

Notebookům se dařilo jen o něco lépe a jejich prodej poklesl „jen“ o 4 %. Prodej tabletů pak meziročně poklesl o 9 %. Potenciál naopak nabízejí nové kategorie zařízení. Hybridních a konvertibilních PC se v prvním kvartálu prodalo dvakrát tolik než před rokem. I tak jich však byly pouze 3 miliony.

Lídrem trhu je Apple, který však v prvním čtvrtletí zaznamenal 16% pokles výsledků a prodal 17,2 milionu zařízení. Na druhém a třetím místě skončily společnosti Lenovo a HP, kterým se naopak podařilo meziročně mírně posílit. Samsung se vzhledem ke klesajícím výsledkům jen těsně udržel čtvrtý před pátým Dellem.

Graf: Přehled největších výrobců PC a tabletů (miliony jednotek)

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře