Canalys: Globální trh IaaS rostl koncem roku 2016 o 49 %, letos v tom má pokračovat

Hodnota globálního trhu cloudové infrastruktury přesáhla ve čtvrtém kvartálu 2016 hodnotu 10 miliard dolarů a její růst se podle analytiků ze společnosti Canalys jen tak nezastaví. Amazon si drží svou vedoucí pozici.

Canalys: Globální trh IaaS rostl koncem roku 2016 o 49 %, letos v tom má pokračovatSpolečnost Canalys uvádí, že globální trh služeb cloudové infrastruktury (IaaS) vykázal v posledním kvartálu 2016 silný 49% růst na 10,3 miliardy dolarů. Příjmy poskytovatelů za celý loňský rok pak podle analytiků dosáhly částky 38,1 miliardy dolarů.

Růst se nemá zastavit ani letos. Canalys očekává, že za celý rok 2017 dosáhne trh hodnoty 55,8 miliardy dolarů, což by představovalo 46% růst ve srovnání s rokem 2016. Vysoká poptávka zároveň nutí poskytovatele budovat nová datacentra.

Amazon Web Services (AWS) v roce 2016 spustilo jedenáct nových datacenter po celém světě, IBM spustilo ve Spojeném království svou již padesátou lokaci a Microsoft vybudoval nová datacentra v západní Evropě.

Google a Oracle expandovaly do východní Asie, konkrétně do Číny a Japonska. Mimo svůj domácí trh vyrazil také čínský Alibaba, který spustil nová datacentra v Austrálii, Japonsku, Německu a Spojených arabských emirátech.

Na této silné expanzi se kromě poptávky uživatelů podílí také legislativní požadavky. Kromě Evropské unie a jejích přísných pravidel pro nakládání s osobními údaji se tato situace týká například i Japonska nebo některých zemí na Blízkém východě.

Pokud jde o rozdělení sil na trhu, AWS je podle analytiků stále jasným lídrem s více než třetinovým podílem. Amazon tak drží větší část trhu než následující tři poskytovatelé (Microsoft, Google a IBM) dohromady.

Graf – Rozdělení trhu mezi největší poskytovatele

Canalys: Rozdělení trhu IaaS

Zdroj: Canalys

Úvodní foto: © dny3d - Fotolia.com

Komentáře