Canalys: Globální trh IaaS na počátku roku vyrostl o 47 %, část investic však přijde vniveč

Podle průzkumu společnosti Canalys se většina cloudových partnerů domnívá, že zhruba pětina investic jejich zákazníků nepřinese žádný užitek vlivem nedostatečné optimalizace.

Canalys: Globální trh IaaS na počátku roku vyrostl o 47 %, část investic však přijde vnivečSpolečnost Canalys uvádí, že globální trh služeb cloudové infrastruktury vyrostl v prvním čtvrtletí 2018 o 47 % a jeho hodnota díky tomu dosáhla zhruba 17 miliard dolarů. Více než polovinu trhu (55 %) drží trojice největších poskytovatelů.

Jasným lídrem zůstává Amazon, resp. jeho cloudová dcera AWS s více než 30% podílem. AWS vykázalo v prvním kvartálu silný meziroční růst o 49 % a jeho příjmy byly dvojnásobné oproti druhému v pořadí, jímž byl Microsoft.

Zároveň je třeba dodat, že výsledky Microsoftu rostly téměř dvojnásobně, konkrétně o 93 %. Velmi dobře se dařilo také třetímu Googlu, který zaznamenal meziroční růst o 89 % a patřil mu zhruba 5% tržní podíl.

Investice nejsou plně využity

Canalys současně s výsledky trhu publikovala poměrně zajímavé závěry svého průzkumu mezi globálními cloudovými partnery. Vyplývá z nich totiž, že podle většiny partnerů přijde zhruba pětina investic do cloudu zcela vniveč.

Důvodem má být především celková složitost a nízká úroveň kontroly přístupu ke cloudovým technologiím. Zákazníci v důsledku toho částečně platí za nevyužívané služby, což vede ke zhoršení návratnost investic, tedy ukazatele ROI.

Analytik Daniel Liu vysvětluje, že hlavním úkolem partnerů je pomoci zákazníkům s migrací do cloudu, ale mnohdy jim chybí dovednosti a nástroje potřebné k sestavení optimálního balíčku služeb. Tato situace se má sice průběžně zlepšovat, nicméně k tomu nedojde ze dne na den.

Graf – Vývoj tržních podílů největších poskytovatelů IaaS

Canalys vývoj trhu IaaS

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: kras99 @ Fotolia.com

Komentáře