Canalys: Globální trh cloudových služeb má za sebou rekordní kvartál

Poskytovatelé cloudových služeb ve třetím čtvrtletí utržili bezmála 50 miliard dolarů. Kaňkou zpomalující růst je však celosvětový nedostatek čipů, jenž brzdí rozšiřování datových center.

Canalys: Globální trh cloudových služeb má za sebou rekordní kvartálSpolečnost Canalys přináší dobré zprávy z trhu cloudových služeb. Celosvětové tržby trhu totiž ve třetím čtvrtletí 2021 vyrostly o 35 % na 49,4 miliardy dolarů, přičemž zájem zvyšuje zejména pokračující práce a učení na dálku a rostoucí využívání cloudových aplikací.

Nejnovější odhady Canalysu naznačují, že tržby meziročně stouply o 12,9 miliardy dolarů a mezikvartálně o 2,4 miliardy. Výdaje na cloudové služby nadále pozitivně ovlivňuje pandemie covidu-10 a potřeba urychlovat digitální transformaci.

I poskytovatelé cloudových služeb se nicméně potýkají s dopady globálního nedostatku čipů, kdy provozovatelé datových center musí počítat se delšími dodacími lhůtami a vyššími cenami, které se následně promítají u největších poskytovatelů.

Celková výpočetní poptávka převyšuje možnosti výroby čipů a poskytovatelé cloudových služeb tak mohou narazit na problém v rychlosti rozšiřování infrastruktury,“ vysvětluje Blake Murray z Canalysu.

Microsoft stahuje odstup na lídra trhu

Nejsilnějším poskytovatelem bylo i ve třetím čtvrtletí 2021 AWS, jež si meziročně polepšilo o 39 % a nadále drží takřka třetinový podíl na trhu. Druhý Microsoft Azure podruhé za sebou posílil o více než 50 %, což mu zajistilo 21% tržní podíl.

Třetím největším poskytovatelem cloudových služeb byl ve sledovaném období Google Cloud. Ten meziročně vyrostl o působivých 54 %, díky čemuž jeho tržní podíl vzrostl na 8 %. Výrobce se prostřednictvím partnerského programu ve zvýšené míře zaměřuje na své distribuční partnery.

Graf 1 – Trh cloudových služeb 1Q18-3Q21

Graf 1 – Trh cloudových služeb 1Q18-3Q21

Zdroj: Canalys

Graf 2 – Globální výdaje na cloudové služby 3Q21 (miliardy dolarů)

Graf 2 – Globální výdaje na cloudové služby 3Q21 (miliardy dolarů)

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře