Canalys: Globální trh cloudové infrastruktury zahájil rok 2017 růstem o 42 %

Ještě rychleji než trh rostly v prvním kvartálu příjmy tří největších hráčů. Pro dosažení dlouhodobého úspěchu však budou podle analytiků muset zapojit své partnerské sítě.

Canalys: Globální trh cloudové infrastruktury zahájil rok 2017 růstem o 42 %Společnost Canalys uvádí, že první čtvrtletí 2017 přineslo 42% meziroční růst globálního trhu služeb cloudové infrastruktury. Celkové příjmy poskytovatelů za toho období dosáhly částky 11,4 miliardy dolarů. Trh podle analytiků táhne vzhůru tvrdý souboj „velké čtyřky“ o zákazníky.

Výsledky největších poskytovatelů svědčí o konsolidaci trhu. Microsoft si polepšil o 93 %, Google o 74 %, AWS o 43 % a IBM o 38 % ve srovnání s prvním kvartálem 2016. AWS stále drží bezmála třetinu trhu, druhý Microsoft nedosahuje ani poloviny tohoto podílu a třetí Google ani čtvrtiny.

Sólo pro channel

Zásadní roli v tom hraje načasování. Mnoho velkých organizací v současné době vyhodnocuje, připravuje, případně již naplňuje strategie přesunu svých procesů a infrastruktury do cloudu a vyvíjí nové procesy spojené s digitální transformací,“ uvedl analytik Canalys Daniel Liu.

Ani tak velcí hráči, jako jsou ti výše uvedení, by nedokázali pokrýt tolik příležitostí najednou. Každý z nich však může poslat do boje svou vlastní armádu – partnerskou síť. AWS i Microsoft začali výrazně posilovat své cloudové programy již v loňském roce, nedávno se přidal i Google .

Partneři mají poskytovatelům pomoci především ve středním segmentu a jejich role v nadcházejícím boji bude podle analytiků nezastupitelná. To si podle nedávného vývoje v oblasti partnerské podpory uvědomují i samotní výrobci.

O úspěchu v tomto segmentu má podle Canalys v konečném důsledku rozhodnout celkové nastavení strategie včetně míry zapojení partnerů i zákazníků. Pokud však chtějí ostatní hráči pomýšlet na sesazení AWS z pomyslného trůnu, budou podle analytiků muset zvýšit své úsilí a investice.

Graf – Tržby čtyř největších poskytovatelů cloudové infrastruktury, 1Q17

Canalys - tržby poskytovatelů cloudové infrastruktury, 1Q17

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: © rukanoga - Fotolia.com

Komentáře