Canalys: Globální trh cloudové infrastruktury vyrostl ve 2. kvartálu o 47 %

Poptávka rostla především díky základním službám, ale z aktivit velkých poskytovatelů je již nyní vidět, že budoucnost bude patřit umělé inteligenci. Microsoft a Google vyrostly o více než 90 %, AWS o 42 % a IBM o 23 %.

Canalys: Globální trh cloudové infrastruktury vyrostl ve 2. kvartálu o 47 %Globální trh cloudové infrastruktury (IaaS a PaaS) si ve druhém kvartálu 2017 udržel dosavadní tempo vykázal silný 47% nárůst obratu na 14 miliardy dolarů. Údaje přinesla pravidelná studie společnosti Canalys.

O růst se podle analytiků postarala především poptávka po primárních službách infrastruktury napříč všemi odvětvími. Budoucí růst však budou obstarávat platformy postavené na umělé inteligenci (AI). Tímto směrem se také ubírají kroky velkých poskytovatelů.

AWS již zákazníkům nabízí umělou inteligenci soustředěnou na rozpoznávání řeči, vizuální vyhledávání nebo strojové učení, přičemž funkce strojového učení nabízí také Microsoft. Google pak nedávno představil nový čip Cloud TPU zacílený AI.

Umělá inteligence se stále nachází v příliš rané fázi vývoje na to, aby se postarala o významnou část obratu, přesto však nabízí obrovský potenciál. Očekáváme, že poptávka po AI službách bude v budoucnu hlavním tahounem růstu,“ uvedl analytik Daniel Liu.

Pokud jde o samotné výrobce, jedničkou trhu bylo ve druhém kvartálu AWS s více než 30% podílem, zároveň však rostlo pouze o 42 %, zatímco příjmy Microsoftu a Googlu se téměř zdvojnásobily (95 %, resp. 92 %) a čtvrté IBM rostlo o 23 %.

Zdroj: Canalys

Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře