Canalys: Globální trh chytrých telefonů v problémech, dodávky v 3Q klesly o 6 %

Celosvětový nedostatek čipů se naplno projevil i na trhu chytrých telefonů. To vede k tomu, že výrobci musí zvyšovat maloobchodní ceny mobilů.

Canalys: Globální trh chytrých telefonů v problémech, dodávky v 3Q klesly o 6 %Společnost Canalys přináší znepokojivé zprávy z trhu chytrých telefonů. Celosvětový trh totiž podle předběžných výsledků ve třetím čtvrtletí 2021 oslabil o 6 %. Na vině je především dramatický nedostatek mobilních čipů.

„Výrobci čipů zvyšují ceny, aby vendory odradili od nadměrného objednávání a překlenuli tak propast mezi poptávkou a nabídkou, i tak ale budou dodávky nedostatečné i v příštím roce,“ popisuje Ben Stanton z Canalysu.

Současná situace nutí výrobce mobilů i na poslední chvíli měnit technické specifikace zařízení. V kombinaci s vysokými náklady na globální přepravu navíc značky neochotně zvyšují maloobchodní ceny svých zařízení.

To dělá vrásky na čele distributorům a prodejcům. „Zásoby chytrých telefonů se začínají tenčit, a jelikož si spotřebitelé zvykli nakupovat chytré telefony ve výprodejových akcích, je pravděpodobné, že podzimní vlnu poptávky nebude možné naplnit,“ říká Stanton.

Zákazníci by se tak podle něj měli připravit na to, že slevy budou výrazně menší než v minulosti. Vendorům navíc doporučuje, aby omezenou nabídku kompenzovali balíčky nositelné elektroniky a zařízení pro chytrou domácnost.

Z hlediska jednotlivých výrobců se podle Canalysu ve třetím kvartálu nejvíce dařilo Samsungu, jenž drží 23% podíl na trhu. Následují Apple s 15 % a Xiaomi s 14 %, desetinový podíl shodně drží značky Vivo a Oppo.

Tabulka – Předběžné výsledky globálního trhu chytrých telefonů v 3Q21

Výrobce

Podíl 3Q21

Podíl 3Q20

1. Samsung 

23 %

23 %

2. Apple

15 %

12 %

3. Xiaomi

14 %

14 %

4. Vivo

10 %

9 %

5. Oppo

10 %

9 %

Zdroj: Canalys

Úvodní foto: (c) Robert Kneschke - Fotolia

Komentáře