Canalys: Epidemie koronaviru způsobí masivní propad dodávek PC a telefonů

Aktualizovaná prognóza analytické společnosti naznačuje, že epidemie koronaviru by mohla v prvním čtvrtletí 2020 snížit dodávky počítačů o 20 % ve srovnání s uplynulým kvartálem. Propad u chytrých telefonů by mohl činit až 50 %.

Canalys: Epidemie koronaviru způsobí masivní propad dodávek PC a telefonůSpolečnost Canalys ve své aktuální zprávě varuje před obchodními následky epidemie koronaviru, jež vypukla v pevninské Číně. Analytici společnosti jsou v pravidelném kontaktu s dodavatelským řetězcem a výrobci v Číně a monitorují situaci.

Canalys tak nově uvádí, že dodávky PC a chytrých telefonů by mohly v mezičtvrtletním srovnání klesnout o 20 %, resp. až o 50 %. Důvodem budou právě omezení zavedená čínskou vládou ve snaze zastavit šíření koronaviru.

Ještě před vypuknutím epidemie běžela výroba komponentů a zařízení kvůli oslavám čínského nového roku v omezeném režimu. Analytici uvádí, že továrny na komponenty v některých částích země musely být kvůli koronaviru uzavřeny úplně.

Společnost ve svých dřívějších zprávách odhadovala, že přerušení výroby kvůli epidemii způsobí v prvním čtvrtletí letošního roku mezikvartální pokles o 7 % v případě dodávek chytrých telefonů a 8 % oslabení v případě PC.

Vzhledem k tomu, že inkubační doba viru může být až 14 dní, Světová zdravotnická organizace odhaduje, že epidemie bude pokračovat i v následujících týdnech. „Prognóza se s novými informacemi může rychle zhoršovat či zlepšovat,“ říká Canalys.

Co bude dál?

Analytická společnost informuje, že na nákaza se již bezprostředně projevila na prodejích chytrých telefonů; například Apple z hygienických důvodů dočasně zavřel všechny své prodejny v zemi, a je pravděpodobné, že ho další výrobci napodobí.

Dobrou zprávou podle Canalysu je, že výroba chytrých telefonů a počítačů není soustředěna v nejvíce zasažené provincii Chu-pej, a proto je většina výrobců komponentů a ODM zajistit výrobu alespoň na minimální úrovni.

V horší situaci se nacházejí montovny, jež vyžadují lidskou práci, a které pravděpodobně zasáhne vládní omezení. Pokud bude epidemie pokračovat, analytici varují, že někteří výrobci nebudou schopní rozšířit produkci na svou normální kapacitu.

Canalys bude i nadále sledovat situaci a v případě dalšího vývoje situace vydá další výzkumnou zprávu.

Zdroj: Canalys, IDG News Service
Úvodní foto: © freshidea - Fotolia.com

Komentáře