Budou SSD cenově a kapacitně srovnatelné s HDD? V dohledné době ne

Analytici společnosti Gartner odmítají možnost, že by se SSD v dohledné době cenově a kapacitně přiblížily tradičním HDD. Ceny HDD mají v příštích letech klesnout až na 1 cent za gigabajt, kapacita se má zvýšit na více než desetinásobek dnešních hodnot. Jedinou výhodou SSD tak má i v blízké budoucnosti zůstat rychlost.

Budou SSD cenově a kapacitně srovnatelné s HDD? V dohledné době neAnalytici se ozývají proti tezi, že SSD disky v dohledné době překonají tradiční HDD co do kapacity a ceny. Naopak, HDD mají v příštích letech zůstat převažujícím typem úložiště pro notebooky a desktopy.

HDD podnikové třídy se 6TB kapacitou se v současné době prodává za 185 dolarů a podle analytiků z Gartneru má tato cena do konce letošního roku poklesnout na 165 dolarů. Průměrně se tak cena pohybuje okolo tří centů za gigabajt. HDD se 4TB kapacitou pro notebooky se pak prodává za 95 dolarů, tedy přibližně za 2 centy za gigabajt.

Ceny HDD mají podle Gartneru klesat a během příštích pěti let dosáhnout až 1 centu za gigabajt. Zároveň se očekává nástup technologií, které zvýší hustotu těchto disků. Zatímco dnes HDD dosahují hustoty 0,86 Tbpsi (terabitů na palec čtvereční), do roku 2025 má tato hodnota vyrůst až na 10 Tbpsi, a to například díky technologii tepelně-asistovaného magnetického zápisu (HAMR) a dalším.

Podle Josepha Unswortha, viceprezidenta Gartneru pro výzkum v oblasti SSD, neklesnou ceny SSD disků do roku 2019 pod 14 centů za gigabajt, přičemž podle něj není pravděpodobné, že by se staly srovnatelnými s cenami HDD ani do roku 2025.

Výhodou zůstává rychlost

Argumentem pro SSD tak zůstává (a v dohledné době i zůstane) pouze rychlost a vyšší spolehlivost vyplývající z absence mechanických částí. Ta se má projevit zejména v přenosných zařízeních, například noteboocích. Rychlost pochopitelně mohou ocenit provozovatelé datacenter, ale ani v tomto případě se nemá v dohledné době očekávat výrazné snížení velkého cenového rozdílu oproti HDD.

John Monroe , viceprezident Gartneru pro výzkum v oblasti systémů pro datacentra, uvádí, že výrobci HDD očekávají, že v roce 2020 budou k dispozici HDD s 20TB kapacitou. Monroe očekává cenu okolo 175 dolarů za kus. I kdyby v té době bylo dostupné SSD se stejnou kapacitou, stálo by podle Monroea 2 200 dolarů. Čas SSD zřejmě přijde až později.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře