Bitglass: Systém prevence ztráty dat v cloudu využívá jen pětina organizací

Tři čtvrtiny organizací využívají více cloudových řešení, ale jen 20 % má vhled do anomálního chování napříč aplikacemi. Stále více firem navíc uchovává v cloudu citlivé informace.

Bitglass: Systém prevence ztráty dat v cloudu využívá jen pětina organizacíSpolečnost Bitglass zveřejnila zprávu o cloudové bezpečnosti v roce 2019, v rámci níž se Bitglass spojil s přední kyberbezpečnostní komunitou a dotazoval IT odborníky ohledně zabezpečení cloudu v jejich organizacích.

Zpráva zjistila, že 75 % organizací využívá více cloudových řešení, ale jen 20 % má vhled do anomálního chování napříč aplikacemi. Celkem 67 % respondentů navíc věří, že cloudové aplikace jsou stejně bezpečné či bezpečnější než aplikace on premise.

Bitglass naznačuje, že jelikož stále více organizací uchovává v cloudu citlivé informace – data o zákaznících (45 %), údaje o zaměstnancích (42 %) a duševní vlastnictví (24 %) – je zavedení adekvátních bezpečnostních opatření kritické.

Report zjistil, že 93 % respondentů je přinejmenším mírně znepokojeno svou schopností bezpečně používat cloud a že míra adopce základních nástrojů a postupů zabezpečení cloudů je stále příliš nízká,“ říká Rich Campagna, marketingový ředitel Bitglassu.

Ochrana především

Společnost uvádí, že ačkoli se od roku 2018 změnilo jejich pořadí, letos se mezi hlavními prioritami stále nachází ochrana před malwarem, dosažení shody s předpisy a zabezpečení nejčastěji používaných aplikací.

Použití CASB (Cloud Access Security Broker) pro ochranu před malwarem se zvýšilo z 20 % v roce 2018 na 31 % v roce 2019. Mezi nejčastěji používané funkce cloudového zabezpečení dle průzkumu patří kontrola přístupu (52 %) a anti-malware (46 %).

Malware stal nejobávanějším vektorem úniku dat s 27% podílem. Obavy z úniku prostřednictvím neošetřených cloudových aplikací naopak poklesly z 12 % v roce 2018 na letošních 5 %, což ukazuje, že si organizace uvědomují, že existují i vážnější hrozby než shadow IT.

Z průzkumu společnosti Bitglass v neposlední řadě vyplynulo, že hlavním faktorem při hodnocení poskytovatelů cloudových zabezpečení jsou pro organizace náklady.

Mezi další kritické faktory patří snadná implementace (46 %), zda je řešení cloudově-nativní (45 %), snadnost vynucení zásad zabezpečení napříč cloudy (36 %) a schopnost integrace řešení s různými cloudovými platformami (36 %).

Zdroj: Bitglass
Úvodní foto: aloha @Fotolia.com

Komentáře