BDO: Každá desátá obec v ČR nemá žádného pověřence pro GDPR

BDO naznačuje, že téměř polovina českých obcích má ve funkci pověřence pro ochranu osobních údajů nedostatečně kvalifikovanou osobu. Lepší situace je ve větších městech, kde je situace vhodně ošetřená v osmi z deseti případů.

BDO: Každá desátá obec v ČR nemá žádného pověřence pro GDPRZ odborného odhadu společnosti poradenské společnosti BDO vyplývá, že více než 45 % českých obcí má ve funkci pověřence pro ochranu osobních údajů (tzv. DPO) osobu, která není k jejímu výkonu vhodně kvalifikována.

BDO uvádí, že zatímco velká města mají zpravidla vše v pořádku, největší pochybení odborníci pozorují u středně velkých a malých obcí. Odborníci společnosti navíc upozorňují, že každá desátá obec dosud nemá pověřence vůbec.

Česká veřejnost bere ochranu osobních údajů velice vážně, u obcí a dalších veřejných subjektů to platí dvojnásob,“ upozorňuje Radek Pomije z BDO a dodává: „V krajní situaci může dojít k trestním oznámením a soudům, které se zpravidla vlečou dlouhé roky.“

Nedostatky v malých obcích

BDO rovněž poukazuje na fakt, že asi 10 % měst a obcí v České republice nemá určeného pověřence vůbec. Nevhodné pověřence mají ve svých řadách zejména menší obce. V nich není funkce doposud v pořádku asi v 60 % situací.

U velkých měst se setkáváme s nejzodpovědnějším přístupem, osm z deseti má vše ošetřeno správně. Všude jsou však stále výjimky a špatný pověřenec u velkého města či městské části je skutečný problém,“ uzavírá Pomije.

Zdroj: BDO

Úvodní foto: @ tanaonte - Fotolia.com

Komentáře