Axis: Kyberbezpečnost v roce 2021 ovlivní proměna užívání stávajících technologií

Trendy, které nastínil technický ředitel Axisu, budou podle něj platit i v současném turbulentním prostředí. Klíčovými oblastmi budou správa dat a zajištění soukromí, nezapomene se ani na ekologii.

Axis: Kyberbezpečnost v roce 2021 ovlivní proměna užívání stávajících technologiíJohan Paulsson, technický ředitel společnosti Axis Communications, ve svém výhledu technologických trendů v bezpečnostním sektoru pro rok 2021 předpovídá, že spíše než zcela nové technologie můžeme v roce 2021 očekávat výrazný posun v tom, jak a proč používáme ty stávající.

1) Důvěra jako základ bezpečnostní agendy

Paulsson uvádí, že budování a udržení důvěry ovlivní technologický sektor víc než kdy předtím. Zásadními tématy bude transparentnost ve využívání technologií, správě dat a zajištění osobního soukromí.

Organizace se podle něj budou snažit být maximálně transparentní a svou důvěryhodnost aktivně prokazovat.

2) Horizontální integrace

V posledních letech organizace podle Paulssona přidávají k řešením čistě on-premise také cloud a edge computing. Dosud však byly aplikace a služby navrhovány cíleně pro dané prostředí, tedy buď pro server, cloud, nebo pro koncové zařízení.

V roce 2021 bude podle něj pokračovat horizontální integrace aplikací, analytiky a dat napříč těmito prostředími.

3) Kyberbezpečnost

CTO Axisu dále předpovídá, že model zabezpečení sítě založený na VPN se bude postupně nahrazovat chytřejším a bezpečnějším zabezpečením, kde se vytvářejí bezpečnostní profily každého zařízení, s tím, že za normální stav se považuje nulová důvěra.

V těchto takzvaných „zero trust“ sítích se podle něj důvěra přisuzuje pouze těm zařízením a aplikacím, které disponují bezpečnostními prvky, jako je například podepsaný firmware.

4) Umělá inteligence v mainstreamu

Přestože umělá inteligence podle Paulssona figuruje ve výčtech trendů už dlouho, strojové učení a hluboké učení jsou dnes v dohledových technologiích široce dostupné, což znamená, že reálný dopad AI bude v roce 2021 velký.

Výsledkem podle technického ředitele je, že bezpečnostní operátoři budou moci přejít k proaktivnímu způsobu práce, tedy k řešení detekovaných událostí, namísto neustálého ručního monitorování.

5) Bezkontaktní technologie

Paulsson rovněž odhaduje, že poroste zájem o bezkontaktní (nebo aspoň nízkokontaktní) technologie, které umožní automatickou kontrolu dodržování daných pravidel.

V důsledku toho podle něj poroste počet implementací těchto technologií, především v oblastech, jako je řízení vstupu.

6) Ekologie opět velké téma

Zájem o životní prostředí bude podle CTO Axisu po roce nejistot spojených s pandemií opět velkou prioritou.

Při výběru produktu budou podle něj pro zákazníky důležitým kritériem nejen kvalita, která je jak ekonomickým, tak ekologickým kritériem, ale také jeho celý životní cyklus a použité materiály.

Zdroj: Axis Communications
Úvodní foto: © atanas.dk - Fotolia.com

Komentáře