APEK: Mobilní nakupování na českém trhu plynule roste, zejména mezi mladými

Výzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK) ukázal, že 50 % respondentů provedlo alespoň jeden nákup pomocí smartphonu či tabletu. Jedná se o 8% nárůst oproti minulému roku. Nakupování přes mobilní zařízení holduje hlavně věková kategorie 15 – 24 let.

APEK: Mobilní nakupování na českém trhu plynule roste, zejména mezi mladýmiAsociace pro elektronickou komerci (APEK) ve svém aktuálním výzkumu zjistila, že 50 % respondentů z řad českých spotřebitelů ve svém životě provedlo minimálně jeden nákup pomocí smartphonu či tabletu. Podle asociace jde o 8% nárůst oproti roku 2017.

M-commerce je nejpopulárnější u nejmladších spotřebitelů. Průzkum odhalil, že ve věkové kategorii 15 – 24 let využilo chytrý telefon či tablet k objednávce zboží 74 % respondentů. V kategorii 55+ má takovou zkušenost naopak pouze 21 % tázaných.

Výkonný ředitel APEK Jan Vetyška podotkl, že přestože mobilní nakupování plynule roste, v Česku jsou chytré telefony používány spíše ke sběru či srovnání informací. Samotné nákupy pak Češi stále provádějí především na počítači či notebooku.

Ukázalo se totiž, že 22 % respondentů si zboží v internetových obchodech vyhledává a porovnává v mobilu, pro vyřízení objednávky ale volí počítač. 23 % tázaných pak uvedlo, že díky mobilům častěji vyhledávají hodnocení a recenze jiných uživatelů.

Zákazníci dle výzkumu využívají mobil také při nákupu v kamenných prodejnách. Celkem 64 % respondentů uvedlo, že alespoň jednou využili svůj chytrý telefon k porovnání internetových cen oproti obchodu, kde si výrobek právě prohlíželi.

Zdroj: APEK

Úvodní foto: © goodluz - Fotolia.com

Komentáře