APEK: České e-shopy za letošní vánoční sezónu utrží o 20 % více než v loni

Asociace pro elektronickou komerci předpovídá 20% meziroční nárůst tržeb tuzemských e-shopů na více než 25 miliard korun. Intel zase oslovil velké prodejce a zjistil, jaké budou hity letošních Vánoc v kategoriích nad 5 tisíc Kč a pod 5 tisíc Kč.

APEK: České e-shopy za letošní vánoční sezónu utrží o 20 % více než v loniVánoce jsou za dveřmi a s nimi se objevují nové prognózy týkající se celkových tržeb českých e-shopů. Asociace pro elektronickou komerci (APEK) například očekává, že v průběhu vánoční sezony Češi v domácích e-shopech utratí více než 25 miliard korun, což by představovalo 20% nárůst ve srovnání s rokem 2014.

Růst tržeb zaznamenávají internetové obchody již od září, v listopadu a prosinci však obraty dosahují vrcholných čísel. Hlavní nápor internetové obchody teprve čeká – vrchol nákupů přijde podle APEK mezi 7. a 20. prosincem. Jen v těchto dvou týdnech by měl on-line obrat dosáhnout celkem téměř 6 miliard Kč.

Stejně jako v roce 2014, také letos řada nakupujících dává přednost e-shopům a s nimi souvisejícímu pohodlí. Nakupující ve věku do 34 let s přístupem k internetu objednají v e-shopech dokonce nadpoloviční většinu dárků,“ uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Podle prodejců povedou telefony a fitness náramky

Společnost Intel provedla anketu mezi velkými českými prodejci elektroniky a ptala se jich na jejich očekávání spojená s vánoční sezónou.

Výsledky ukázaly, že průměrná útrata za elektroniku podle prodejců letos dosáhne 3 500 korun, přičemž v kategorii počítačů a telefonů to bude dokonce 10 tisíc korun. Oproti roku 2014 by tak průměrná útrata za elektroniku stoupla o zhruba 200 korun.

Mezi dárky nad 5 000 Kč kralují chytré telefony a notebooky, zejména ty konvertibilní ,dva v jednom‘. Novinkou budou dálkově ovládané drony. V nižší cenové kategorii jsou hitem zařízení pro péči o zdraví a tělo, zejména chytré a fitness náramky a sport-testery. Nadělovat se budou i různé doplňky, jako jsou selfie tyče, sluchátka, externí baterie či disky,“ shrnul výsledky ankety Martin Vařbuchta ze společnosti Intel.

Aketa Intelu potvrzuje, že předvánoční nákupy jsou již v plném proudu. Lidé začali výrazněji nakupovat již koncem října, ale nyní nákupy rapidně stoupají každým dnem a kulminovat mají během třetího prosincového týdne.

Muži budou podle oslovených prodejců dostávat zejména tablety s větší obrazovkou a dokovací klávesnicí, kamery do auta, sport-testery, chytré hodinky, holicí strojky, outdoorové kamery, externí disky, odolné mobilní telefony, drony a sady nářadí, ultra HD televize, domácí vinotéky či kvalitní fotoaparáty.

Ženy budou podle průzkumu nejčastěji obdarovávány notebooky 2v1, mobilními telefony, fitness náramky a mixéry na smoothie. Nebudou chybět ani luxusní fény, aroma přístroje, kávovary, kuchyňské roboty, čtečky knih a tablety.

Děti obvykle najdou pod vánočním stromečkem edukativní tablety, sluchátka, herní konzole, telefony, stavebnice, hračky na dálkové ovládání, elektronické panenky, digitální hry či dětské fotoaparáty. 

Mládež se pak může těšit na herní konzole, notebooky, zařízení 2v1, mobilní telefony, selfie tyče, sluchátka, reproduktory a herní myši či akční kamery.

Tabulka 1 – Letošní hity podle oslovených prodejců

Pořadí 

Elektronika nad 5 tisíc Kč

Elektronika do 5 tisíc Kč

1.

chytré telefony

sport-testery a fitness náramky

2.

notebooky 2v1

levnější tablety

3.

herní konzole

levnější chytré telefony

4.

televize

zařízení pro péči o tělo

5.

drony

malé domácí spotřebiče

6.

chytré hodinky

příslušenství (selfie tyče, sluchátka, baterie, disky)

7.

fotoaparáty (zrcadlovky)

stavebnice

Zdroj: Intel


Intel v anketě oslovil prodejce Alza.cz, CZC.cz, Mall.cz a Datart.

Zdroj: Asociace pro elektronickou komerci, Intel

Úvodní foto: © Mitarart - Fotolia.com

Komentáře