AMSP: České firmy téměř nevyužívají videokonference, ČR brzdí pomalý internet

Anketa Asociace malých a středních podniků odhalila, že jen 20 % firem a 7 % živnostníků v České republice využívá videokonference. Jde tak o nejméně využívanou digitální technologii v českých firmách.

AMSP: České firmy téměř nevyužívají videokonference, ČR brzdí pomalý internetPodle průzkumu Harvard Business Review jsou videokonference pátou nejpoužívanější technologií pro týmovou komunikaci ve firmách. V otázce efektivity při práci na dálku se přitom umístily na druhém místě po sdílení dokumentů v cloudu.

Videokonference ve firmách? Nepříliš běžný úkaz

V České republice podle Eurostatu uskutečňuje videohovory 42 % lidí, oblíbenější jsou v jihovýchodní Evropě či Skandinávii. Videokonference v ČR podle ankety Asociace malých a středních podniků využívá 20 % firem a 7 % živnostníků.

Díky přístupu k internetu (86 % domácností) má přitom Česko podle Eurostatu dobrou výchozí pozici. Nevýhodou pro tuzemsko je naopak nižší rychlost připojení (medián 18,9 Mb/s) než třeba v Dánsku, Švédsku nebo Nizozemsku.

Například Rumunsko dosahuje mediánu 54,8 Mb/s, Dánsko 46,6 Mb/s. Možná i proto jsou videokonference podle Asociace malých a středních podnikatelů nejméně využívanou digitální technologii v českých firmách.

Pracovníci chtějí v kancelářích soukromí

Z průzkumu společnosti Cisco mezi více než tisíci pracovníky z USA a Velké Británie zase vyplynulo, že 93 % z nich by uvítalo více malých zasedacích místností. Jedním z nejčastěji jmenovaných prvků, které by měly mít, je právě zařízení pro videokonference, zasílání zpráv nebo sdílení dokumentů.

Takzvaný huddle space ale může využít i ten, kdo si chce vyřešit důležitý telefonát nebo uspořádat komorní schůzku s klientem. Tedy v podstatě každý, kdo hledá klid v prostředí velkých open space kanceláří.

Zdroj: Evropa v datech
Úvodní foto: © apops - Fotolia.com

Komentáře