Akvizice a fúze v roce 2017 a jejich širší kontext

V loňském roce proběhla v oblasti IT řada akvizic a fúzí, které měnily rozložení sil, vedly ke konsolidacím daných segmentů a především vypovídaly o trendech, které hýbou celým odvětvím. Pojďme se proto krátce ohlédnout, kdo koupil koho, a především proč.

Akvizice a fúze v roce 2017 a jejich širší kontextKaždý rok dochází v IT k řadě akvizic, a ten loňský nebyl výjimkou. Význam těchto transakcí přitom není omezen pouze na budoucí směřování té které společnosti, ale lze z nich vyčíst trendy a směřování celého odvětví. Pojďme se proto na chvíli ohlédnout a podívat se na nejvýznamnější akvizice roku 2017 a jejich širší kontext.

Ford a Argo IT aneb expanze tradičních hráčů

Automobilka s velmi dlouhou historií investovala 1 miliardu dolarů do velmi mladého startupu Argo IT, který se zabývá vývojem řešení pro autonomní vozidla. Tuto akvizici lze vnímat jako příznak hlubšího prolínání IT – zejména umělé inteligence – a ostatních odvětví.

Vozidla se postupně stávají součástí podnikové IT infrastruktury a sbírají obrovské množství dat, která si říkají o využití. Pokud si to uvědomují i tak tradiční firmy, jako je Ford, možná je načase, aby se probudili lídři dalších zavedených odvětví.

HPE a Nimble aneb boj o podnikového zákazníka

Díky akvizici v hodnotě 1,1 miliardy dolarů se Hewlett Packard Enterprise stalo majitelem specialisty na hybridní úložiště kombinující flashové a pevné disky. Toto posílení je příznakem širšího trendu konsolidace trhu podnikových řešení.

Tento trh lze – pokud přivřeme oko – zúžit na souboj dvou obrů: HPE a Dellu. Druhý jmenovaný výrobce má za sebou obří koupi EMC, zatímco HPE v minulosti spíše prodávalo. Nyní se situace mění a HPE se staví do pozice poskytovatele end-to-end portfolia podnikových technologií.

Google a HTC aneb užší propojení SW a HW

Akvizice divize zabývající se vývojem telefonů Pixel měla hodnotu 1,1 miliardy dolarů a vrátila Google na pozici hardwarového výrobce, kterou opustil před čtyřmi lety, když prodal Lenovu svůj podíl v Motorole.

Tato transakce je příznakem toho, že Google cítí potřebu užšího propojení mezi operačním systémem Android a mobilním hadwarem, jinými slovy chce mít větší kontrolu na vývojem. Tento krok lze vnímat jako reakci na úspěchy Applu s integrací pokročilých technologií do iPhonů.

Cisco, Broadsoft a AppDynamics aneb cloud vítězí

Dvě velké akvizice Ciska se týkaly Broadsoftu, který vyvíjí cloudová řešení pro jednotnou komunikaci, a AppDynamics, které nabízí řešení pro monitoring výkonu cloudových aplikací a prevenci jejich výpadků.

Tyto – a nejen tyto – loňské aplikace Ciska vypovídají o pokračujícím posunu směrem k flexibilním cloudovým modelům a zajištění jejich funkčnosti, což je všeobecný trend vlastní nejen Cisku, ale IT odvětví jako celku.

Verizon a Yahoo aneb význam dobré pověsti

Akvizice portálu Yahoo ze strany velkého telekomunikačního operátora je názorným příkladem toho, jak funguje pověst, a jaký dopad může mít špatné zabezpečení. Původní nabídka z roku 2016 činila 4,8 miliardy dolarů, ale Verzion nakonec zaplatil o 350 milionů méně.

Proč? Yahoo se mezitím muselo přiznat k tomu, že se stalo terčem několika úspěšných útoků, v jejichž důsledku unikly osobní údaje o jeho zákaznících. Pokles hodnota o 350 milionů lze vnímat jako relativně milosrdný a svět IT si odnesl důležitou lekci o významu zabezpečení.

Amazon a Whole Foods aneb expanze ambicí

Ptáte se, co tu dělá akvizice řetězce obchodů s potravinami, byť v hodnotě 13,7 miliardy dolarů? V zásadě jde o princip výše uvedené koupě Argo IT ze strany Fordu, jen s obráceným znamínkem. Amazon se pouští do boje s tradičními řetězci na jejich vlastním hřišti.

Dravá expanze, kombinace různých modelů prodeje a otevírání nových kanálů pro získávání dat a integraci s vlastními platformami, jsou pro Amazon příznačné a jde o jeho širší strategii. Uvidíme, na bránu kterého odvětví americký obr zabuší příště.

Intel a Mobileye aneb vidoucí procesory

Velká akvizice izraelské firmy v hodnotě 15,3 miliardy dolarů přinesla Intelu balíček technologií pro autonomní vozidla, které jim umožní analyzovat, lokalizovat a mapovat okolní prostředí pomocí strojového vidění a učení.

Je však nepravděpodobné, že by se chtěl Intel omezit pouze na oblast samořídících aut. Spíše lze očekávat, že si technologie postavené na strojovém vidění najdou cestu do řady dalších segmentů a že budoucí generace procesorů od Intelu budou výrazně „zvědavější“ než ty současné.

Apple a Toshiba aneb rozkvět flashových pamětí

Japonský obr se potýká s finančními problémy a jistě ne s lehkým srdcem prodal své „rodinné stříbro“ v podobě paměťové divize. Kupcem většinového podílu se stalo konsorcium, ve kterém hraje velkou roli Apple, jenž údajně přispěl 7 miliard dolarů z celkových 18 miliard.

Díky této transakci získá Apple – ale také další členové skupiny, mezi něž patří například Dell nebo Seagate – snadnější přístup k žádaným flashovým paměťovým technologiím, které se mají letos zbavit problémů s převisem poptávky a podle analytiků je čeká rozkvět.

Broadcom a Qualcomm aneb neuskutečněný rekord

Ano, z této rekordní akvizice nakonec sešlo, ale přesto si zaslouží zmínku, a to nejen proto, že Broadcom nabídl částku 130 miliard dolarů, což by z rekordní fúze Dellu a EMC učinilo drobný nákup.

Qualcomm nabídku odmítl s tím, že je příliš nízká, což však nevylučuje, že se na stole objeví nová a vyšší. Spojení obou výrobců čipů by přineslo výraznou konsolidaci jejich segmentu a mohlo by vést ke spojení jejich technologií a vývoji pokročilejších čipů... a nebo jen k vyšším cenám. Kdo ví.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: @ yellowj - Fotolia.com

Komentáře