Acronis: Stále více českých organizací se setkává s ransomwarem

Ransomware je hlavní příčinou ztráty firemních dat pro 29 % respondentů z řad účastníků konferencí Acronis Roadshow. Nejčastější příčinou je selhání hardwaru následované lidskou chybou.

Acronis: Stále více českých organizací se setkává s ransomwaremSpolečnost Acronis uvedla, že podle lokálního průzkumu provedeného mezi účastníky konferencí Acronis Roadshow v Praze a Ostravě zmínilo 29 % podnikových uživatelů ransomwarové útoky jako hlavní příčinu ztráty dat v organizaci.

To je dle společnosti o 12 procentních bodů více než před rokem. Acronis dodává, že přestože 90 % českých organizací již zálohuje na pravidelné bázi a řada z nich i pravidelně testuje obnovu, úspěšných ransomwarových útoků stále přibývá.

Ransomwarový útok provedený s pomocí tzv. „spear phishingu“ dnes zvládne realizovat i patnáctiletý uživatel,“ uvedl na konferenci Aleš Hok, obchodní manažer řešení Acronis ve společnosti Zebra systems.

S pomocí cíleného, podvrženého e-mailu jsou útočníci schopni se s minimálními náklady dostat do firemních systémů, zašifrovat data i jejich zálohy, a následně úspěšně vydírat,“ vysvětil Hok.

Účastníky konference upozornil, že samotné zálohování již k ochraně dat nestačí, je třeba doplnit proaktivní ochranu před ransomwarovými útoky, která je schopna zastavit nákazu dřív, než napáchá škody.

O nejvíce dat firmy připraví selhání hardwaru

Z průzkumu Acronisu na zákaznických konferencích dále vyplynulo, že 62 % organizací pravidelně zálohuje, 26 % navíc testuje obnovu a další 2 % využívá i disaster recovery systémů. Jen 10 % respondentů uvedlo, že zálohuje jen občas.

Celkem 57 % podniků zažilo v důsledku výpadku systémů ztrátu dat, z toho 24 % vícekrát. Nejvíce je stále na vině selhání hardwaru (69 %) a lidská chyba (44 %).

Téměř čtyři pětiny (79 %) dotazovaných by nejvíce přivítalo doplnit své zálohovací řešení o funkci ochrany proti ransomwaru, 40 % o funkčnost disaster recovery, a 31 % o funkci potvrzení pravosti dat.

Zdroj: Acronis
Úvodní foto: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com

Komentáře