Accenture: Firemní data nejčastěji unikají špatným zabezpečením vzdáleného přístupu

Množství kyberútoků v první polovině roku vzrostlo trojciferně. Odborníci proto upozorňují i na riziko nezabezpečených fyzických prostor.

Accenture: Firemní data nejčastěji unikají špatným zabezpečením vzdáleného přístupuSpolečnost Accenture uvádí, že útoků na firemní data stále přibývá. Podle aktuálních informací se totiž v prvním pololetí roku 2021 množství kybernetických útoků ve srovnání se stejným obdobím loňského roku celosvětově zvýšilo o 125 %.

Velký nárůst útoků je podle expertů způsoben především nedostatečným zabezpečením vzdáleného přístupu k webovým serverům. To má za následek použití cíleného škodlivého softwaru, který zašifruje soubory nebo znemožní používat počítač, dokud není zaplaceno výkupné.

Další problém, který je dlouhodobě podceňovaný, je podle Accenture fyzické zabezpečení diskrétnosti jednacích místností. V poslední době ovšem o zvýšení bezpečnosti zasedaček roste zájem.

Daří se nám osvěta potřeby IT zabezpečení firem. Ty ale mají stále velké rezervy v zabezpečení fyzických prostor, kanceláří a jednacích místností, kdy mohou nepovolané uši slyšet, co neměly,“ říká Michal Merta, ředitel pražského Cyber Fusion Centra Accenture ČR.

V rámci celkových bezpečnostních řešení upozorňujeme na to, že mnoho ,hackerů‘ se rekrutuje z řad nových zaměstnanců, brigádníků nebo úklidových pracovníků. A firmy si na tyto aspekty bezpečnosti musí dávat stejně velký pozor jako na zabezpečení systémů,“ upozorňuje.

Sound Masking na vzestupu

Podle údajů společnosti Gartner výdaje na bezpečnost a řízení rizik letos celosvětově stoupnou o 12,4 %. České firmy, vedle investic do zabezpečení IT, ale také stále více dbají na dlouho podceňovanou diskrétnost firemních prostor a používají i technologie tzv. Sound Maskingu.

Firmy proto alarmují odborníky na počítačovou bezpečnost, ale také instalují systémy, které fyzicky ochrání bezpečí jednacích místností,“ říká Michal Černý ze společnosti Audiopro.

V praxi vidíme, že firmy vedle dlouhodobě vysokých investic do zabezpečení firemních systémů proti hackerům, začínají zlepšovat i fyzické bezpečí jednacích místností, aby citlivé informace odsud neunikaly a využívají stále více technologii Sound Maskingu,“ uzavírá.

Zdroj: Accenture
Úvodní foto: Intel

Komentáře