Accenture: Covid-19 a růst digitálních plateb tlačí na transformaci bank

Odborníci odhadují, že do roku 2023 se 7 bilionů dolarů spotřebitelských výdajů přesune z hotovosti na karty a digitální platby.

Accenture: Covid-19 a růst digitálních plateb tlačí na transformaci bankPodle nové zprávy společnosti Accenture musí banky modernizovat své platební systémy a přejít k digitálním platbám. Vyžaduje to změna chování lidí v souvislosti s pandemií covid-19. Do roku 2023 se téměř 420 miliard transakcí v hodnotě 7 bilionů dolarů přesune z hotovosti na karetní transakce či digitální platby.

A do roku 2030 se toto číslo podle odborníků zvýší až na 48 bilionů dolarů. Tři čtvrtiny (75 %) dotazovaných bankovních manažerů dle Accenture tvrdí, že pandemie zvýšila naléhavost modernizace platebních systémů.

Covid-19 urychlil přechod na digitální platby tempem, které banky nemohly předvídat,“ říká Karel Kotoun, manažer Consulting & Strategy společnosti Accenture.

Pandemie tak trvale změní způsob, jakým lidé nakupují a platí. Zatímco investice bank do nových platebních systémů se musí zaměřit na přijetí měnící se dynamiky spotřebitelů a zlepšení zákaznické zkušenosti,“ dodává.

V Evropě se očekávají jen dílčí změny

Z indexu narušení plateb spolenosti Accenture vyplývá, že tento trend je nejsilnější v USA, těsně následovaném Velkou Británií. Zde se lidé nejčastěji rozhodují využít nových způsobů placení a nebankovní instituce mají největší šanci se chopit příležitosti poskytovat platební služby.

Covid-19 způsobil, že spotřebitelé jsou otevřenější digitálním finančním transakcím a tento posun zvyšuje konkurenci, protože poskytovatelé alternativních plateb soupeří o podíl na trhu,“ říká Alan McIntyre, vedoucí sekce globálního bankovnictví v Accenture.

Možnost posilování elektronických plateb pro banky se podle něj v různých zemích liší v závislosti na charakteru místních podmínek. Na vyspělých trzích – například v západní Evropě – lze očekávat změny pouze dílčí.

Největší příležitosti mají trhy, jako je jihovýchodní Asie a Latinská Amerika, kde využívání hotovosti dominovalo a v některých regionech dokonce vzrostlo i během pandemie,“ upřesňuje McIntyre.

Investice do cloudových systémů nejsou dostatečné

Accenture uvádí, že zatímco transformace plateb je součástí širšího úsilí většiny bank o digitální transformaci, dvě třetiny (65 %) vedoucích pracovníků bank uvedly, že náklady na údržbu starších technologií v jejich platebních systémech brání jejich schopnosti investovat do nových zákaznických řešení.

Přestože mnoho bank již adoptovalo cloudová řešení v jiných oblastech svého podnikání za účelem zvýšení své provozní odolnosti, pouze 38 % z nich investuje do cloudových systémů pro platby,“ říká Martin Trčka, senior manager z Accenture ČR.

Banky podle společnosti uvízly v cyklu vylepšování svých platebních systémů pomocí ad-hoc technologických řešení, aby udržely nové průmyslové standardy a zároveň snižovaly náklady.

Banky se probouzí do reality a zjišťují, že způsob, jak provést a dosáhnout smysluplné změny, je učinit z modernizace plateb prioritu podnikání a že řešení tohoto problému nelze omezit pouze na IT oddělení,“ uzavírá Kotoun.

Zdroj: Accenture
Úvodní foto: © Tyler Olson - Fotolia.com

Komentáře