Jak to bude se zárukou od ledna 2014?

Sdružení dTest se zabývalo otázkami změn v občanském zákoníku, které se dotknou povinností prodejce v oblasti záruky na spotřební zboží.

Jak to bude se zárukou od ledna 2014?



Délka záruky podle nového občanského zákoníku není podle dTestu zcela jednoznačná a záleží na interpretaci.

„Již během legislativních prací se na toto téma vedla debata a § 2165, který záruku upravuje, byl zpřesněn tak, aby nedopadal pouze na vady, které jsou na věci v době převzetí, ale i na takové, které se vyskytnou v průběhu dvouleté záruční doby,“ uvádí dTest.

Podle nového znění je „kupující oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí“.

Sdružení přitom varuje před nejednoznačností slov „vyskytne se“. Některá média totiž informovala, že se od ledna 2014 záruka vztahuje pouze na vady, které měl výrobek již při převzetí.

Podle právního názoru časopisu dTest tento pojem neznamená, že výrobek byl vadný již při převzetí. Reklamovat lze tedy i vady, které se objeví kdykoliv během dvouleté lhůty.

Z pohledu prodejců situace není zcela příznivá, jelikož závazný výklad může podat pouze soud, což představuje prodlení a náklady s tím spojené.

Záruční doba se nebude sčítat

DTest dále upozorňuje, že podstatnou změnu v zárukách od ledna nastane v případě výměny zakoupené věci za novou.

V současné právní úpravě platí, že pokud se zboží v záruční době poškodí a prodejce zboží podle zákona vymění, běží dvouletá záruční lhůta od začátku. Od ledna roku 2014 však záruka skončí dva roky od převzetí původního zboží bez ohledu na počet reklamací.

Zdroj: dTest








Úvodní foto: © reji - Fotolia.com

Komentáře