Podíl Windows 7 dosáhne na konci letošního roku podle Gartneru 42 % a z celkem 635 milionů počítačů bude předinstalován na 94 % z nich.
Firmy postupně zvyšují své rozpočty na IT, a tak pokračuje výměna zastaralého hardwaru, a s tím spojený přechod na Windows 7. Migrace je patrná zejména v USA, Asii a Pacifiku, zatímco ekonomická nejistota v západní Evropě, politická nestabilita v regionu Blízkého Východu a Afriky (MEA) a přírodní katastrofy v Japonsku budou důvodem pomalejší migrace.
Podíl Applu a jeho Mac OS na trhu operačních systémů v roce 2010 dosáhl 4 %. Letos analytici očekávají navýšení podílu na 4,5 % a do roku 2015 má být Mac OS na 5,2 % počítačích. Jeho rozšíření se liší region od regionu, kdy nejvyšší je v Severní Americe a západní Evropě. V příštích letech jeho podíl poroste nejrychleji na rozvíjejících se trzích.
Linux zůstane nadále minoritním systémem
Linux zůstane v příštích pěti letech okrajovým systémem. Objeví se na 2 % firemních a 1 % spotřebitelských počítačích. Přechod z Windows na Linux totiž představuje pro firmy vysoké dodatečné náklady. Co se týče Chrome OS, Androidu a WebOS, neočekávají analytici v příštích pěti letech výrazné ukrojení tržního podílu operačních systémů pro PC. Využití najdou v e-čtečkách a tabletech, kde se budou těšit pozornosti.
Podíl aplikací nezávislých na operačním systému roste
Analytici očekávají, že se podíl podnikových aplikací pro Windows a aplikací nezávislých na operačním systému srovná, tedy shodně na 50 %. Ve spotřebitelském segmentu je podíl aplikací nezávislých na OS vyšší již nyní a může být hnacím motorem pro Chrome OS a Android.
Windows 7 je podle analytiků posledním systémem Microsoftu, na který firmy ve velkém přecházejí. V příštích pěti letech se firmy začnou více obracet na alternativní výpočetní architektury pro tradiční PC vlivem rozšíření virtualizace a cloud computingu.
Zdroj: Gartner