Po dlouhém období ekonomické recese se opět začínají výdaje na informační technologie zvyšovat a firmy se zpožděním začínají investovat do svých hardwarových infrastruktur. Celkově se podle předpovědi letos v konstantní měně zvýší výdaje na IT o 3,8 % na sumu 1,47 bilionu dolarů.
Největší růst, 6,4 % v konstantní měně, se očekává v segmentu hardwaru, zatímco software a služby porostou o 3,1 % a 1,5 %. Největší podíl na výdajích, 39,8 %, je předpovídán segmentu služeb. Na ten se těšně dotahuje s 39,1 % hardware. Na krabicový software letos podle IDC půjde přibližně 21,1 % výdajů.
Na rozvojových trzích jako je Čína a Indie zaznamenali analytici snahu o investice do nových produktů a služeb, ty mají pomoci růstu těchto regionů, které stojí především na exportu. Ve Spojených státech zase pomohla firmám vládní podpora a stimulace trhu, která měla a bude mít za následek růst prodaného IT vybavení. Jedním ze méně výrazných regionů je však západní Evropa. Velký dluh v Řecku vede k obavám z krátkodobých vyhlídek napříč celou Evropskou unií.
Mírný optimismus také v Evropě
Podle IDC budou výdaje (v konstantní měně) na informační technologie v západní Evropě přibližně stejné jako v roce 2009, což znamená přinejmenším zastavení poklesu. V roce 2009 totiž výdaje klesly v konstantní měně o 6,5 %, v dolarech dokonce o 13,5 %. Tento region představuje přibližně třetinu světových výdajů na informační technologie a jeho vývoj je pro výrobce i celý IT trh velmi důležitý.
Někteří z výrobců zatím vidí letošní rok pozitivně. Dell oznámil obrat už k 30. 4., kdy dosáhl 14,9 miliard dolarů, tedy o 21 % více než za stejné období v roce předchozím. Dellu rostly i zisky, a to o 52 % na 441 milionů dolarů. Podobně dopadl po prvních čtyřech měsících Hewlett Packard, kterému se obrat zvýšil o 13 % na celkových 30,8 miliard. Překvapivým tempem rostl u HP také zisk, ten se díky 28% růstu zastavil na hodnotě 2,2 miliard dolarů.
Zdroj: IDC