Steve Brazier, president and CEO analytické společnosti Canalys, ve své keynote uvedl, že pozoruje lepší ekonomickou situaci v Evropě než před čtyřmi lety. Řada výrobců mu navíc sdělila, že září byl letos jejich nejlepší měsíc.
Meziroční růst obratu tzv. IT titánů (top výrobci) za Q1 2013 činil 7 % a za Q2 2013 pak 4 %. Největší podíl na těchto tržbách mají chytrá zařízení, o něco méně pak software, ten však bude v dalších čtvrtletích podle analytiků růst více.
Na celosvětovém trhu výpočetních zařízení tvoří 22 % desktopy, 43 % notebooky a 35 % tablety. Letos poprvé podle Canalysu podíl prodaných tabletů převýší podíl notebooků.
Z dalších trendů Steve Brazier ve stručnosti shrnul změny z drátových sítí na bezdrátové (vč. 4G, LTE), vstup ARM procesorů mezi servery, ale také např. rostoucí cenu energií, které tvoří v IT zásadní nákladovou položku.
Canalys očekává v dalších 12 měsících konsolidaci a akvizice v oblasti wintel PC. Podle analytiků je zde stále příliš mnoho výrobců na to, aby přežili. Mezi chytrými zařízeními pak letos bude 57 % prodaných kusů tvořit Android, 23 % Windows a 17 % Apple. Apple se podle Canalysu aktuálně potýká se situací před dvaceti lety, kdy se objevila PC levnější než Mac.
Hranice se stírají: Souboj hlavních hráčů
Ve světě IT channelu vidíme restrukturalizaci, říká Stave Brazier. Ukázkou mohou být například Microsoft a VMware na poli virtualizace. Microsoft zahrnul Hyper-V do licence Serveru, což vytváří tlak na cenu. VMware utvořil partnerství s Ciskem v oblasti SDN, což jim dává náskok před HP či Dellem.Consumer giganti – Facebook , Amazon. Apple, Google – zažívají růst o 100 %, ale problém je, že nejsou channel friendly, varuje Brazier. Naopak ve světě tradičních IT hráčů můžeme pozorovat průnik do dalších oblastí.
Microsoft zase vytváří tlak na Cisco přes jednotnou komunikaci (Lync, Skype). VMware jde po EMC se svým software defined services SDS. Cisco jde po EMC s flash úložišti. Cisco a HP bojují v oblasti datových center.
V oblasti mobility Microsoft uvedl Surface a koupil Nokii, v čemž konkuruje HP a dalším hráčům. Intel podle analytiků již nikdy nedosáhne stejných marží jako dříve, protože v oblasti mobilních procesorů adresoval primárně výkon, ne výdrž, čímž se zpozdil.
SAP HANA – in memory computing je vážnou konkurencí pro Oracle. Dell spouští cenovou válku v oblasti serverů a snaží se o obnovení pozice v mobilních zařízeních. Lenovo akvíruje a bojuje se smartphony na čínském trhu.
Amazon původcem paniky v IaaS
Amazon vyvolal na mezi IT lídry paniku a nyní drží dominantní podíl na poli infrastruktury jako služby. Pro představu podle Canalysu AWS rostlo meziročně o 63 % na 3,8 miliardy dolarů, přičemž dalších pět hráčů rostlo společně o 48 % na 2,4 milardy dolarů.
Poskytovatelé cloudu a provozovatelé datových center se potýkají s komoditizací komponent, klesajícími cenami a stále větším použitím open-source softwaru. Cloud postavený před dvěma lety je podstatně dražší než ten postavený dnes, vysvětluje konkurenční tlaky Brazier.
Poskytovatelé cloudových služeb si začali uvědomovat, že nemohou prodávat napřímo. Celosvětoví hráči již začínají budovat svůj kanál, aby dokázali prodat svou kapacitu, dodal Brazier.
Když politika ovlivňuje svět IT
Vedoucí analytik také upozornil, že poprvé po desítkách let má politika velký dopad na IT odvětví – viz kauzy NSA. Vlády a jejich zpravodajské organizace dokážou proniknout nejen do softwarových prostředí, ale i některý hardware je stavěn se zranitelnostmi, aby do něj vlády dokázaly získat v případě potřeby přístup. Zabezpečit data ve firmách je nyní obrovskou příležitostí.
Stále více společností bude trvat na tom, aby jejich data zůstala uvnitř jejich státu, což představuje další příležitost pro lokální poskytovatele. V Německu se již rozjel nový poskytovatel e-mailu, který garantuje, že neposílá data přes americké servery, a další podle Braziera budou následovat. Poptávka očividně existuje.
Canalys se také domnívá, že ve spojitosti s tím, se objeví v některých státech nařízení, kdy síťová zařízení budou muset získat od státu certifikaci, že je lze prodávat (viz historicky nutná certifikace telefonu pro zapojení pevné linky).
Každá firma bude softwarová
Steve Brazier tvrdí, že se dostáváme do největšího přechodu vůbec, jelikož každá společnost se stane softwarovou. Canalys vidí, že „software redefinuje a inovuje produkty“, které se parametrově sotva liší. Podává jim nové funkcionality a odlišuje jej od konkurence (softwarově definované automobily, software pro úsporu energie, a další).
Dalším nastupujícím trendem je nositelná elektronika a tzv. appcesorries – malá, nošená zařízení pravděpodobně propojená přes Bluetooth. Nejprve se má prosadit v oblastech zdraví, wellness a fitness. Obrovský trh je podle Canalysu jen v oblasti monitorování zdravotního stavu malých dětí a seniorů.
Steve Brazier ve své keynote upozornil také na rostoucí roli analytiky spojené s narůstajícím objemem dat. Varoval však na problém najít správné nástroje a lidi, kteří s nimi umí pracovat a datům skutečně rozumí. Největší problém velkých dat jsou tak podle něj lidé.
V oblasti hardwaru je jedinou a hlavní novinkou s prodejním potenciálem trh 3D tisku, který se letos meziročně zdvojnásobí. Brazier tvrdí, že ten, kdo se rychle na tuhle oblast zaměří, vydělá v dalších pěti letech milion dolarů. Dokonce Windows 8.1 mají mít vestavěny schopnosti 3D tisku.
Podrobnější data z analýz prezentovaných na Canalys Channels Forum 2013 vám přineseme v následujících dnech a týdnech spolu se zásadními sděleními s prezentací společností HP, Cisco či IBM a rozhovory s předními zástupci firem jako Lenovo, Seagate, Eaton a další.
Zdroj: ChannelWorld