Hlavní navigace

Počítačům se v obýváku nedaří

24. 2. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor:
Je to tak, tzv. Home Theater PC (HTPC), která na trh přišla teprve v roce 2005 spolu s Microsoft Windows XP Media Center, si stále nedokázala získat své příznivce. Myšlenka počítače umístěného v obýváku přitom není nikterak špatná. Navíc tzv. centra domácí zábavy jsou momentálně opravdu v kurzu. Kde je tedy problém?

HTPC přišlo na trh v době, kdy byly rozměrné LCD TV poměrně drahé. To by ale nebyl ještě takový problém, neboť nyní se situace o poznání zlepšila, ale HTPC se přesto nevede zrovna nejlépe, tedy hlavně ne v porovnání např. s tzv. síťovými přehrávači - malými krabičkami s HDMI výstupem připravenými přehrávat hudbu a videa v nejrůznějších formátech přímo v obýváku vašich zákazníků.

Pojďme se tedy podívat na to, co takové HTPC vlastně nabízí a jak je na tom s těmito funkcemi konkurence. Předně, na HTPC si spustíte libovolnou PC aplikaci. Jenže kolik lidí chce v obýváku psát na televizi dokumenty ve Wordu a vyřizovat e-maily? Zejména v době ultralevných netbooků takových zákazníků pravděpodobně moc nebude. Televize je totiž prostředek pro sdílení zábavy s ostatními. Pokud se tedy zrovna nechystáte s přáteli šířit na webu nějaký hoax, tak ze psaní e-mailů té zábavy asi moc nebude.

HTPC umožňuje také spouštět libovolné počítačové hry, jenže jeho výkon je na míle vzdálen výkonu herního PC, a navíc podstatně levnější herní konzole to zvládne nesrovnatelně lépe. No a HTPC samozřejmě umožňuje prohlížet obrázky, spouštět i hudbu, videa a dokonce i televizi z vestavěné TV karty, jejíž obsah umí i nahrávat. Jenže, libovolný HDD/DVD rekordér střední třídy (tj. okolo 8 tisíc Kč se 160 GB diskem) umí totéž a podstatně levněji. Pravda HDD/DVD rekordér už si jen těžko poradí s internetovými rádii a spouštěním digitálního obsahu dostupného na jiných počítačích v síti, nicméně o to se zase velice dobře postará právě již zmiňovaný síťový přehrávač s cenou opět o desítky procent níže, než se pohybuje HTPC. A co hůř, kombinace HDD/DVD rekordér střední třídy a síťový přehrávač pořád vychází o několik tisíc levněji než HTPC, přičemž komfort a rychlost ovládání je často na vyšší úrovni.

Je tedy HTPC zcela mrtvou větví vývoje počítačů? Nemyslím si. HTPC jen čeká na správnou platformu, která mu umožní být menším, méně „rozežraným," méně hlučným a komfortnějším. Po hardwarové stránce přitom touto platformou může být Intel Atom. Po té softwarové se možná dočkáme nějakého příjemného překvapení ve Windows 7. Nicméně ani pak na tom HTPC nebude ve srovnání se síťovými přehrávači nijak skvěle. Pouze s nimi srovná krok.

Tím opravdovým průlomem by mohly být zajímavé internetové aplikace jako Facebook, Google Earth apod. v kombinaci s levnými a skutečně velkými (tj. nebavíme se o nějakých 46" ale spíše o 60" a více) LCD TV, u kterých by bylo možné i ze dvou až tří metrů, což je běžná vzdálenost, ve které sledujeme od TV, pohodlně přečíst vše, co je na displeji napsané.

Channelworld_ozveny

Navíc, pokud se počítače masivněji prosadí i do domácích spotřebičů a pro řízení technologie budov, bude to další významné plus pro HTPC. Čas HTPC tak pravděpodobně ještě za pár let přijde.


Autor je nezávislým konzultantem a publicistou. Zajímá se především o moderní (nano)technologie a management.

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Monitory AOC do kanceláře i na doma
Monitory AOC do kanceláře i na doma
Cisco: Jen 3 % firem jsou odolná proti současným kyberbezpečnostním hrozbám
Cisco: Jen 3 % firem jsou odolná proti současným kyberbezpečnostním hrozbám
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
Eset: V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT, útočníci jeho prostřednictvím spustí i DDoS útok
Eset: V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT, útočníci jeho prostřednictvím spustí i DDoS útok