Většina kritiky nositelné elektroniky mluví o společenské přijatelnosti. „Nikdo již nenosí hodinky.“ „Nenosil bych brýle Google Glass ani za mák.“ Zbytek je pak o použitelnosti. „Chytré hodinky a Google Glass neumí nic, co by neuměly smartphony.“
Tyto argumenty se zakládají na neporozumění toho, o čem je celá revoluce nositelné elektroniky. Není o zařízeních. A není o pohodlí nevytahovat telefon z kapsy.
Nositelná elektronika není nic než základní posun v našem vztahu k počítačům a internetu.
Seznamte se s WPAN
PAN tedy „Personal Area Network“ je privátní síť centralizovaná kolem konkrétní osoby. WPAN – bezdrátová PAN – je pak pochopitelně síť využívající Bluetooth, Wi-Fi nebo NFC.
Model WPAN lze srovnat s LAN, lokální sítí, která se začala objevovat jako běžný způsob připojení v 80. a 90. letech. V nejjednodušší verzi tohoto modelu byla zařízení (většinou PC a tiskárny) připojena k serveru přes Ethernet a server byl připojen do internetu.
Budoucnost osobních výpočetních zařízení, pokud dovolíte, lze přirovnat k LAN. Smartphone je server připojený k internetu. Nositelná elektronika představuje primárně většinu vstupních a výstupních zařízení.
Stejně jako přijetí LAN poháněl částečně vývoj a vytvoření standardů kolem ethernetových technologií, přijetí WPAN podpoří zase standardy nízkonapěťového Bluetooth (bezdrátová specifikace dříve označovaná jako Bluetooth 4.0).
Nový Bluetooth, který jako první přijal iOS a nedávno byl integrován také do Androidu, umožní fungování zařízení s velmi malými bateriemi, které se budou navzájem probouzet a vyměňovat si data. To znamená, že nositelná elektronika dokáže přijímat nejen slova, obrázky a zvuk, ale i video.
Trh s nositelným WPAN poroste enormní rychlostí
Prognostici říkají, že trh s nositelnou elektronikou poroste velice rychle. Anglická výzkumná společnost Visiongain tvrdí, že tzv. „wearables“ letos představují trh o velikosti 4,6 miliardy dolarů s „explozivním růstem a vysokými mírami přijetí“ v následujících pěti letech.
Juniper Research předpovídá, že v roce 2017 se dodá téměř 70 milionů nositelných zařízení (letos jich má být 15 milionů).
ABI Research nesouhlasí a projektuje, že trh sportovní a zdravotní nositelné elektroniky bude sám v roce 2017 představovat 170 milionů zařízení.
Přichází svět nových gadgetů
Trhu nositelných zařízení budou brzy dominovat zdravotní, fitness a obecně „quantified self“ aplikace. Důvod je jednoduchý: je to méně složité.
Monitorování zdravotního stavu zahrnuje např. měření srdečního tepu, hlídání úrovně aktivity přes náramek nebo hrudní pás a nahrávání dat na centrální místo, kde mohou být změny sledovány v čase. Fanoušci fitness, doktoři a pacienti mají velkou motivaci přijmout tento typ sebe-sledování a tudíž budou ochotni za nová zařízení utrácet.
Postupem času však zdraví a fitness ustoupí do pozadí před správou osobních informací a interakcí se vším přes internet s využitím hlasově ovládaného virtuálního asistenta.
V současnosti si lidé spojují nositelnou elektroniku s náramkovými hodinkami, fitness pásky a brýlemi Google Glass. Jenže nositelnou elektroniku budeme nosit všude.
Uvidíme širokou škálu nositelných zařízení, která se připínají na oblečení. Sony kupříkladu brzy uvede Smart Bluetooth Handset SBH52, připínatelné zařízení, které přenáší zvuk do a z Bluetooth zařízení. Můžete to používat jako telefon a má to také rádio. Představte si tohle zařízení jako technologii na půli cesty mezi bezdrátovým headsetem a připínatelným nositelným zařízením.
Některá nositelná zařízení budou vestavěna do oblečení včetně trik, bot, ponožek a klobouků. Společnost Under Armour má dokonce vizi, ve které je veškeré oblečení dotykově ovládaný počítač.
Některá zařízení se budou nosit na krku jako náhrdelníky. Jiná se obtočí kolem některé části těla (krku, paže či hrudníku).
Zajímavý je také fitness gadget Misfit Shine, který obsahuje malý disk. Vyberete si příslušenství, která vám umožní jej nosit na zápěstí, krku nebo připnutý k oblečení.
Můžeme čekat další zařízení nošená na obličeji jako Google Glass. Takové produkty již oznámily nebo uvedly společnosti Epiphany Eyewear, GlassUp, Oakley a Recon Instruments.
Samozřejmě se objeví řada náramkových hodinek od velkých či malých společností včetně firem Acer, Agent, Androidly, Apple, Cookoo, Dell, EmoPulse, Foxconn, Geak, Google, Hyetis, I’m Watch, Intel, Kreyos, LG, Martian Metawatch, Microsoft, Pebble, PHTL Qualcomm Rearden Technology, Samsung, Sonostar, Sony, Toshiba, Vachen a dalších.
Autor píše o technologiích a tech kultuře pro americký Computerworld. Kontaktovat jej můžete na Mike at Elgan.com.