Dámy a pánové, web, jak jej známe, se obrátí vzhůru nohama. Ne v dobrém smyslu slova. Slyšeli jste již o hrozící katastrofě? Icann, skupina, která dohlíží na systém internetových domén, se rozhodla rozšířit sadu doménových přípon – konce internetových adres typicky .com nebo .net.
Místo doposud limitovaného počtu definovaných přípon, Icann brzy dovolí komukoliv zažádat o vlastní příponu – cokoliv od .microsoft až po .uplnesilenstvi. Přípony mohou být dlouhé až 63 znaků, což v podstatě znamená, že svůj web mohu přesunout z jrstart.com na jr.dancing-chickens-bok-bok-so-many-tiny-feet-look-at-them-shimmy. Tedy, myslím, že bych mohl.
Má to však jeden háček. Nová vlastní přípona bude stát úžasných 185 000 dolarů za kus. To je vskutku o trochu více než běžně dostupná patnáctidolarová dot-com registrace. Icann také uvádí, že po žadatelích požaduje prokázání oprávněného důvodu k vlastnictví domény (nebudu zacházet do detailů, ale řekněme, že moje doména dancing-chickens je daleko od schválení). Hlavní myšlenkou je zabránění squatterům krást společnostem ochranné známky za účelem jejich zpětného prodeje.
Vše je to fajn a hezké, ale přemýšlím, v jaký zmatek to vše může vyústit. Jistě, ne každý obyčejný Pepa si bude moci dovolit získat .ibm, ale co zastaví 5 000 různých společností od získání domény .computer? A jak matoucí může být pak získání takové domény z pohledu uživatele?
Převážná většina internetových uživatelů dnes sotva rozumí doménové struktuře. Většina netechnických lidí předpokládá, že adresy končí .com (.cz). Co se stane, až (za hypotetického předpokladu) budou tito uživatelé stát před výběrem z apple.com, buy.apple, apple.buy a apple.store? Prostě chaos.
Pro podniky to bude navíc nákladný chaos. Místo současného zaměření na 22 generických přípon (.com, .net, .org, apod.) budou společnosti donuceny „vlastnit své značky“ nákupem každé přípony, která by se mohla hodit. Minimálně se budou snažit doménu koupit dřív, než to udělá někdo jiný.
Bude snad Microsoft chtít, aby nějaká jiná společnost vlastnila .microsoft? A co třeba .windows, nebo .software? Ať se na to podíváte z jakéhokoliv úhlu, jedná se o Pandořinu skříňku bez virtuálních hranic. Jedinou jistotou je chaos, zmatek a další náklady.
Jako uživatelé můžeme doufat, že půjde o další z internetových inovací, které bude svět ignorovat. Minulé pokusy rozšířit možnosti dot-com domén upadly v zapomnění. Kolik z vašich známých pravidelně zadává do prohlížeče adresy končící na .jobs, .museum, nebo .travel? Je poměrně vysoká šance, že se rozhodnutí stane pouze další teoretickou revolucí, která v praxi selže.
Ale i tak. Radši půjdu a pro jistotu koupím doménu dancing-chickens. Pokud by měl někdo 185 000 dolarů na půjčení, dejte mi prosím vědět.
Autor působí jako editor magazínu PCWorld, je spoluzakladatelem webu eSarcasm. Naleznete jej na sítích Facebook i Twitter.