České Radiokomunikace (ČRa) vytvořily vývojovou divizi pod názvem ČRa LABs, jejímž úkolem je „přinést inovace a partnerství v oblasti propojování TV a internetu“.
Divize se soustředí na OTT (Over The Top) služby, které umožňují dodávku videa, audia a dalších médií přes internet (IP protokol) bez spolupráce s jinými operátory či poskytovateli internetových služeb.
„Aktuálně rozvíjíme unikátní know-how v oblasti propojování infrastruktury a TV obsahu. Součástí projektu je instalace největší multimediální cloudové služby na území ČR, která byla úspěšně završena počátkem února.
V současnosti provozujeme celoplošnou CDN sít v ČR (Content Delivery Networks), která slouží k rychlému přenosu videa. Navíc je schopna odbavit dynamicky se měnící poptávku diváků, “ uvedl Michal Čupa, generální ředitel ČRa.
Mediální infrastrukturní cloud
Mediální cloud ČRa v současnosti disponuje kapacitou více než 2 PB diskových polí a 1 THz výpočetního výkonu.
Prvním zákazníkem Českých Radiokomunikací v oblasti OTT se stala společnost Lagardere a nyní se připojila skupina Nova se svými službami Voyo a Nova Plus.
Příjmy českých vysílacích společností z Video on Demand (online videopůjčovna) a Catchup-TV (opožděné přehrávání) podle ČRa trvale rostou. Společnost odhaduje, že české vysílací společnosti budou v roce 2020 generovat až 15 % svých celkových příjmů z různých forem svého on-line vysílání.
„Naší ambicí je nabídnout vysílacím společnostem nejvýhodnější cestu do online prostoru, “ dodal Michal Čupa.
Graf: Velikost trhu OTT služeb v ČR