Na 2. kole seminářů Axis Communications partnery přivítal Dalibor Smažinka, key account manager pro ČR a SR, který hlavní téma semináře zdůvodnil rostoucím významem softwaru, jenž dodá „hloupým“ koncovým kamerám inteligentní funkce a schopnosti. Akce se zúčastnili také technologičtí a tzv. aplication development partneři, tedy výrobci infrastruktury pro CCTV a výrobci softwaru pro správu a analýzu videa.
Marketingový ředitel Petr Tošner pak účastníky upozornil na partnerský program pro instalační firmy, resellery a systémové integrátory.
Má tři úrovně (authorized, silver a gold) a mezi jeho výhody patří například cenové zvýhodnění při nákupu od distributorů, marketingová podpora na webu a akcích Axis, přístup na partnerský portál s dalšími marketingovými a technickými materiály a přehledem cen a přístup na školení.
Další projektové nástroje naleznete také bez registrace na www.axis.com/tools. Web Axisu vám zpřístupňuje průvodce pro výběr produktů a příslušenství a aplikace pro iPhone Axis Guide.
K dispozici jsou také nástroje pro výběr vhodných kamer, výpočet datového toku a úložiště, softwarové šablony pro MS Visio a nástroj pro výpočet vhodného objektivu.
Inovace v produktech
Jindřich Světnica, který má na starost technická školení, účastníkům představil poslední inovace v produktech. Z nejnovějších technologií vypíchnul Lightfinder, kdy Axis říká, že jeho kamery s touto funkcí jsou nejcitlivější na trhu.
Dále upozornil na kamery s funkcí Wide dynamic range (WDR) – kompenzací protisvětla a rozšíření dynamického rozsahu, a na zabudované IR přímo v kamerách. Kamera PCC84-V dokáže navíc mezi režimy Lightfinder a WDR přepínat.
Z produktových řad Axis nově zařadil například skryté kamery. Maličký senzor je až osmimetrovým kabelem připojen k hardwaru, který zajišťuje další zpracování, vstupy a výstupy. Využít je lze např. v bankovním sektoru, retailu, hotelech či kancelářích.
Axis dále rozšířil také nabídku fixních kamer, fixních dome kamer, PTZ dome kamer či tepelných kamer. I v nejlevnější řadě nyní naleznete modely se slotem pro SD karty, v balení jsou pak různé stojánky pro možnost různé instalace. V řadě M11-L nyní naleznete IR přísvit s možností regulace výkonu.
Může být kamera inteligentní?
Miloš Kohout, sales engineer, mluvil o softwaru, který zefektivňuje analýzu a ukládání záznamů z kamer. Tzv. událostní logika řízená přes Vapix rozhraní umožňuje na základě definovaných událostí zautomatizovat chování kamer a jejich záznamu.
Nabídnout můžete například ochranu proti tamperingu (detekce znehodnocení záznamu překrytím, rozostřením, přesměrováním kamery) – obraz je v časové ose ukládán do bufferu, pokud je „útok“ detekován a vyvolán alarm, je předbufferovaný obraz obsahující informace o jeho původu předán k vyřešení.
Funkce Motion trigger pak dokáže spustit akci na základě definovaných pravidel (velikosti objektu, historie – rozpoznání rychlosti pohybu objektu v hlídaném okně, senzitivity – za jak dlouho se změní barevný kontrast v hlídaném okně).
Videoanalytické funkce se vyhodnocují na straně serveru, do budoucna Axis předpokládá, že se budou přesouvat na stranu kamer.
Typickými aplikacemi již dnes běžícími na kamerách jsou detekce překročení linie, „lelkování“ či postávání, následování objektů, detekce odloženého předmětu, seskupení objektů, otočení do protisměru, funkce počítání osob a rozpoznání značek.
Miloš Kohout však zároveň upozornil, že vzhledem ke komplexnosti světa nelze předpokládat, že bude videoanalytika vždy 100% přesná. Je proto při instalaci potřeba počítat s časem na vyladění a přidávat k událostem poplachové poznámky. Pro vývoj vlastních aplikací je SDK Axis aplikačním partnerům dispozici zdarma, takže můžete vyvinout i vlastní řešení pro své zákazníky.
Další část semináře se zaměřila na praktické ukázky ACAP aplikací, ukázku Axis Camera Companion a prezentace partnerů – Ateas VMS, Canex – VMS cWatch, Netrex – hostovaný kamerový dohled a Sieza – integrace Peridectu s kamerami.
Závěrem byl z řad účastníků vylosován výherce kamery Axis a každý si odnesl certifikát o účast.
Společnost Axis byla založena v roce 1984, první IP kameru vyrobila v roce 1996. Působí v 37 zemích. V roce 2011 se kamer podle IMS Research stala jedničkou na trhu IP a analogových. Tržby za rok 2011 dosáhly 10 mld. Kč při 33% meziročním růstu. Přitom 13 % z obratu údajně investuje do výzkumu a vývoje.
Zdroj: ChannelWorld