Podle účetních principů GAAP zaznamenala společnost provozní ztrátu ve výši 12 milionů dolarů, čistou ztrátu ve výši 398 milonů dolarů a ztrátu na akcii 7 centů.
Výsledky společnosti tak předčily původní plány. Intel v oznámení výsledků pro první čtvrtletí nezveřejnil odhad pro druhé čtvrtletí, nicméně uvedl, že interně počítá se stejným obratem jako v prvním kvartálu, tedy 7,1 miliardy dolarů.
„Výsledky Intelu ve 2. čtvrtletí odrážejí zlepšující se situaci na trhu osobních počítačů. Dosáhly našeho nejvýraznějšího růstu mezi 1. a 2. čtvrtletím od roku 1988. Zakládají také důvod k očekávání lepší druhé poloviny roku," uvedl Paul Otellini, prezident a CEO společnosti Intel. „Strategie Intelu investovat do nových technologií a inovativních produktů spolu s trvalým důrazem na provozní efektivitu i nadále přináší výsledky, které se jasně ukazují v naší zlepšující se finanční situaci."
Spolu s výsledky Intel oznámil také několik hlavních finančních ukazatelů. Počet prodaných procesorů oproti prvnímu čtvrtletí vzrostl, zatímco průměrná cena všech mikroprocesorů zaznamenala pokles. Výnosy z prodeje mikroprocesorů a čipsetů pro platformu Intel Atom činily 362 milionů dolarů, což znamená nárůst o 65 % oproti předchozímu období.
Pro třetí čtvrtletí výrobce očekává výnosy ve výši 8,5 miliardy dolarů. Prognóza zahrnuje vlivy akvizice společnosti Wind River Systems, ale nebere v úvahu vlivy dalších potencionálních akvizic či fúzí. Díky zlepšujícím se výsledkům Intel v roce 2009 očekává také zvýšení výdajů na výzkum a vývoj, a to v celkové hodnotě 10,6 až 10,8 miliard dolarů.
Budou ztráty větší?
Intel ve druhém čtvrtletí čelil u Evropské komise obvinění, že svoje procesory prodával některým velkým zákazníkům pod cenou a nabízel výrobcům PC výhodnější rabaty za to, aby pozdrželi uvedení svých modelů počítačů s procesory konkurenční společnosti AMD. Právě za údajné uplácení výrobců dostal od Evropské komise rekordní pokutu ve výši 1,45 miliardy dolarů.
„Věříme, že toto rozhodnutí je mylné a nezohledňuje skutečnost vysoce konkurenčního prostředí. Naše odvětví je charakteristické neustálými inovacemi a navyšováním výkonu, zatímco cena konečných produktů neustále klesá. Nedošlo k žádnému poškozování spotřebitelů," prohlásil již dříve v reakci na rozsudek Paul Otellini a výrobce se proti rozhodnutí odvolal. To je také důvodem, proč pokutu nezapočítal do ztrát v druhém čtvrtletí.
Podle analytické společnosti IDC Intel v současnosti dominuje se svými procesory trhu s PC s prakticky neotřesitelným podílem 81,9 %, zatímco AMD má 17,7 %. Podíly procesorů Intel na českém trhu zveřejnil Gartner.