Dohoda již byla schválena představenstvy obou společností, a jakmile nabude platnosti, stane se McAfee plně vlastněnou divizí reportující skupině Software and Services Group společnosti Intel. McAfee vyvíjí celou řadu bezpečnostních softwarových produktů pro koncové uživatele a firmy, včetně antivirových programů, firewallů a systémů pro prevenci průniků (Intrusion prevention system, IPS).
Intel zastává názor, že současný přístup k zabezpečení zcela nevyhovuje všem typům zařízení, jejichž prostřednictvím se dnes lze připojit k internetu, a to včetně televizorů, aut, zdravotnických přístrojů a bankomatů. „K tomu, abychom mohli čelit množícím se sofistikovaným hrozbám, je třeba bezpečnostní softwarové prvky implementovat přímo do hardwaru,“ říká Renée James, senior viceprezidentka a generální manažerka zmiňované divize Intelu.
CEO firmy McAfee Dave DeWalt v oficiálním vyjádření na blogu společnosti uvedl, že současný model IT bezpečnosti není možno aplikovat na celé spektrum nově se rozvíjejících zařízení. „Zabezpečovací průmysl si žádá paradigmatický posun v podobě zcela nového přístupu. Dodatková vylepšení už na přemostění všech vznikajících propastí nestačí,“ uvedl DeWalt a doplnil: „Lepšího partnera než je společnost Intel jsme si ani nemohli přát.“
Prezident a generální ředitel společnosti Intel Paul Otellini na tiskové konferenci řekl, že dohoda názorně ukazuje, které tři aspekty Intel pokládá za pilíře dnešní výpočetní techniky. Jsou jimi energetická úspornost, internetová komunikace a bezpečnost. „Všude tam, kde Intel prodá mikroprocesor, má také reálnou příležitost prodat zabezpečovací prvek,“ uvedl.
„Věříme, že budou bezpečností technologie nejefektivnější přímo v hardwaru,“ řekl dále Otellini a potvrdil, že kromě firmy McAfee bude Intel nadále spolupracovat i s ostatními dodavateli bezpečnostních produktů a řešení.
Stejný názor zastává i viceprezidentka Intelu Renée James, která říká, že k tomu, abychom byli schopni odvrátit nové hrozby, je třeba zkombinovat bezpečnostní technologie s hardwarem. Intel bude do svého hardwaru implementovat technologie vycházející ze současných produktů McAfee a první výsledek této spolupráce by měl být představen už příští rok.
K uskutečnění dohody by mělo dojít po jejím schválení akcionáři McAfee a regulačními orgány. Během akvizice budou aplikovány mezinárodní účetní standardy US GAAP a očekává se, že bude mít dohoda během prvního roku mírně negativní vliv na zisk Intelu, který již však bude v druhém roce akvizice stagnovat.
Gartner má slovo
Tržby McAfee v roce 2009 činily přibližně 2 miliardy amerických dolarů a počet jejích zaměstnanců dosáhl 6 100 lidí. „Během posledního roku zisk McAfee vzrostl o dvouciferné číslo a společnost se tak stala atraktivním akvizičním terčem, o kterém se již delší dobu spekulovalo,“ komentoval pro IDG Ruggero Contu, vedoucí analytik v Gartneru.
Podle něj je ale odkoupení firmy Intelem poněkud překvapivé. „Když se na celou situaci podíváme z hlediska synergie, vyvstávají na povrch jiná jména, která mají pro začlenění McAfee do svých operací lepší pozici,“ dodává.
„Pod křídly Intelu bude jistě firma nadále pokračovat v úspěšně rozjetém byznysu se spotřebním bezpečnostním softwarem, kterému se dařilo navyšovat zisk,“ říká Contu. „Akvizice by mohla zamíchat kartami i na samotném trhu bezpečnostních produktů, dopad bude mít s největší pravděpodobností na největšího konkurenta - Symantec,“ domnívá se.
IDC komentuje
„Akvizice přinese Intelu cenné bezpečnostní technologie, jako je ochrana šifrováním nebo prevence ztráty dat (Data Loss Prevention, DLP),“ říká Chris Christiansen, programový viceprezident pro bezpečnostní produkty analytické společnosti IDC. McAfee nabízí široké spektrum bezpečnostních síťových služeb a její technici nově získají přístup k výrobním procesům, pokročilým technickým službám a návrhům čipů společnosti Intel.
„Nezvykle vysoká cena za odkoupení McAfee naznačuje, že se o akvizici doslova strhl boj v tom, kdo dá víc. Dalšími pravděpodobnými zájemci tak mohly být společnosti Oracle či IBM,“ říká Christiansen.
Pohled ChannelWorldu
Intel má nyní skutečně potenciál odstartovat posun paradigmatu v oblasti IT bezpečnosti. Nákladnou akvizici si může díky výborným hospodářským výsledkům dovolit. Na nové produkty si nicméně budeme muset počkat až do roku 2011. Otázka, co se do té doby stane s prodejními kanály McAfee, není jasná. Bezpečnostní výrobce na našem trhu nedávno změnil distribuční síť a jeho výhradním distributorem se stala společnost Comguard. Změna tedy pravděpodobně nebude na pořadu dne, nicméně po plném začlenění McAfee do bezpečnostní divize, může Intel sáhnout k revizi původních distribučních kanálů a využít široké sítě svých stávajících partnerů. Nejistoty se budou bezpochyby snažit využít hlavní konkurenti McAfee, Symantec a Trend Micro.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že Intel a McAfee nemají žádné styčné body a akvizice spojuje dva hráče působící na rozdílném trhu, není to poprvé, kdy hardwarový výrobce kupuje bezpečnostní firmu. Připomeňme například nákup RSA společností EMC v roce 2006, nebo nákup bezpečnostních nástrojů Rational, Ounce Labs a WatchFire firmou IBM. Také Hewlett-Packard tento týden oznámil akvizici výrobce bezpečnostních aplikací Fortify.
Zástupci obou výrobců na tuzemském trhu zatím senzační akvizici nekomentovali.
Zdroj: IDG News Service, ChannelWorld