Ultrabooky, inovovaný koncept přenosných počítačů založených na technologii značky Intel, oslavily své první narozeniny.
Dne 9. listopadu 2012 to byl přesně rok, co Intel představil svou představu o dalším vývoji přenosných počítačů.
Ultrabooky se od klasických notebooků vyznačují větší mobilitou. Totéž platí i o netboocích, ovšem ultrabooky jsou obvykle výkonnější, mají větší displej a jsou tenčí.
Intel jim navíc dal do vínku různé technologie pro ochranu dat a ochranné prvky pro případ ztráty nebo odcizení zařízení, které mohou využívat i bezpečnostní programy a služby třetích stran.
Výrobci ultrabooků mnohem více hledí na design, kvůli jehož nápadné podobnosti s patentovaným designem tenkého přenosného počítače Macbook Air se zaoblenými křivkami od společnosti Apple se nad ultrabooky vznáší neustále riziko soudních tahanic. Že si Apple nenechá líbit podobnost konkurenčních zařízení s vlastními výrobky potvrzuje série sporů se společností Samsung, které se ale týkají chytrých mobilů a tabletů.
S Windows 8 přicházejí konvertibilní ultrabooky
Letos byl koncept ultrabooků posunut dále příchodem nových modelů s procesory Intel Core třetí generace dříve známější pod kódovým označením Ivy Bridge. Největší inovací pro ultrabooky však pro letošek je příchod tzv. hybridních nebo též konvertibilních modelů dodávaných s novým systém Windows 8, který v říjnu Microsoft uvedl na maloobchodní trh.
Konvertibilní modely získaly dotykový displej splňující požadavky nového prostředí Modern UI z Windows 8, které je stále známější pod názvem Metro, od jehož používání Microsoft kvůli sporu o značku s německou firmou téhož jména upustil. Jedním ze splněných klíčových požadavků je podpora zpracování alespoň pěti dotyků najednou pro využití možností dotykového ovládání, které Modern UI nabízí.
Samotná konvertibilita spočívá v tom, že ultrabook lze používat jako klasických přenosný počítač s hardwarovou klávesnicí a víkem, po jehož odklopení se objeví právě klávesnice a na spodní straně víka je displej. Nicméně konvertibilní ultrabooky navíc používají různá řešení pro otočení displeje na horní stranu víka, takže po zaklopení je skryta klávesnice a zůstává dostupný dotykový displej, díky čemuž lze s ultrabookem pracovat jako s tabletem (viz obrázky různých technických řešení na konci článku).
Intel: ještě letos bude na trhu přes třicet konvertibilních ultrabooků
Podle Intelu byl v první vlně uveden tucet konvertibilních ultrabooků s procesory Intel Core třetí generace. Další dvě desítky zařízení mají výrobci uvést do prodeje ještě během listopadu a prosince tohoto roku. Pro počátek příští roku jsou již nyní od některých výrobců ohlášeny další modely. Pokud se první modely nesetkají s výrazným nezájmem spotřebilů, tak je pravděpodobné, že konvertibilních ultrabooků bude stále přibývat.
Apple je ke konvertibilním ultrabookům skeptický
Za zmínku stojí, že firma Apple je ke konvertibilním přenosným počítačům dlouhodobě skeptická a nadále věří, že tablety a přenosné počítače mají budoucnost jako samostatná zařízení. Tim Cook, nynější šéf společnosti Apple, razantně popřel, že by firma připravovala konvertibilní počítač.
„Společný potomek“ úspěšného tabletu iPad a počítače Macbook Air, kterému jsou vzhledově a konstrukčně ultrabooky velmi podobné, se tedy nechystá. I když u tradičně tajnůstkářské a často mystifikující firmy, která si potrpí na velká překvapivá odhalení nových zařízení, to nelze brát jako stoprocentní fakt.
Podle Intelu je nyní na řadě ovládání hlasem a pohyby
Intel má jasnou vizi dalšího vývoje ultrabooků. Po osvojení dotykového ovládání je prý nyní na řadě hlasové ovládání a ovládání pohybem (gesty). Intel již chystá čtvrtou řadu procesorů Intel Core s 22nm výrobní technologií, které mají v budoucnu používat nové modely ultrabooků.
Nová generace procesorů kromě vyššího výkonu zejména v oblasti HD grafiky a umožnění dalšího zvyšování mobility (menší hmotnost a rozměry, delší výdrž baterie) přinese takzvaný percepční computing. Za použití dotykového displeje a senzorů a kamer nově integrovaných do ultrabooků by jejich budoucí modely měly být schopné reagovat na pohyby uživatele (gesta) a jeho hlasové povely.
Možnosti hladového ovládání ultrabooků má nastínit Dell XPS 13 s betaverzí programu Dragon Assistant. Uvedení nového ultrabooku je naplánováno na první čtvrtletí příštího roku a hlasovým ovládáním od společnosti Nuance bude možné například vyhledávat na internetu, ovládat přehrávání hudby nebo sdílet odkazy na sociálních sítích.
Intel nyní spolupracuje se společnostmi Creative a SoftKinetic s cílem zdokonalit ovládání prostřednictvím pohybů. „Umožní to radikálně zmenšené 3D kamery integrované do počítače a napájené z USB, které jsou nesrovnatelně energeticky úspornější a levnější než dřívější generace těchto zařízení. Díky platformě společnosti SoftKinetic bude možné ovládat počítač pohyby deseti prstů ruky, aniž by se počítače dotkly,“ uvádí Intel ve zprávě pro média.
Nové technologie, nové prodejní argumenty
Pokud Intel naplní své plány, přinesou nové technologie dalších modelů ultrabooků i nové silné prodejní argumenty jak pro výrobce zařízení, tak pro jejich koncové prodejce.
Že pohybové ovládání je pro zákazníky lákavé, potvrdil senzor Kinect pro herní konzoli Xbox 360 a poměrně velká poptávka po jeho verzi pro PC, na které se již delší dobu pracuje. Atraktivitu hlasového ovládání zase ukázala technologie Siri v chytré mobilní elektronice značky Apple.
Nicméně již dnes mohou prodejci nabídnout svým zákazníkům konvertibilní ultrabooky, s nimiž zákazníci získají jak přenosný počítač, tak tablet. Díky Modern UI ve Windows 8 tento tablet má obdobně jednoduché ovládání jako iPad nebo různé modely se systémem Android včetně tabletů Nexus 7 a nového Nexus 10, které pro Google vyrábí Asus resp. Samsung.
Problémem by však mohla být dostupnost aplikací pro Modern UI, kterých ve Windows Store je zatím jen několik tisíc. Apple AppStore s aplikacemi pro platformu iOS nabízí přes 700 000 aplikací, přičemž čtvrt milionu je jich přímo optimalizovaných pro tablet iPad resp. jeho různé verze.
Na druhou stranu konvertibilní ultrabooky i coby tablety díky platformě x86/x64 + MS Windows přináší dostupnost pestré palety klasického softwaru a podporu širokého spektra hardwaru včetně nového bezdrátového příslušenství navrženého pro Windows 8. To jsou prodejní argumenty, na které by zákazníci mohli slyšet.
Obr. 1: konvertibilní ultrabook Dell XPS 12 s Windows 8 (zdroj: Dell)
Obr. 2: konvertibilní ultrabook Toshiba Satelitte U920T s Windows 8 (zdroj: Toshiba)
Zdroj: Intel, Apple, ChannelWorld