Hlavní navigace

IDC: Trh externích úložných řešení v západní Evropě rostl v druhém čtvrtletí o 6 %

4. 10. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor:
Externí úložná řešení v západní Evropě v druhém čtvrtletí vůči prvnímu oslabila, celkově ale trh zůstává silný. Jaké jsou podrobnosti?

Podle analytické společnosti IDC rostl v druhém čtvrtletí letošního roku trh externích storage systémů v západní Evropě o 6 % a dosáhl hodnoty 1,27 miliard dolarůPodle analytické společnosti IDC rostl v druhém čtvrtletí letošního roku trh externích úložných systémů v západní Evropě o 6 % a dosáhl hodnoty 1,27 miliardy dolarů.

porovnání s prvním čtvrtletím se však jedná o pokles 5 %. To analytici vysvětlují uzavřením několika velkých obchodů v prvním čtvrtletí a zároveň vlivem pokrizového efektu, kdy firmy zlepšovaly svou infrastrukturu.

Růst je zkreslený slábnoucím dolarem, v konstantní měně totiž klesl segment externích storage systémů v západní Evropě meziročně o 6 % a vůči předchozímu čtvrtletí dokonce o 10 %.

Firmy v západní Evropě letos v druhém čtvrtletí více utratily za rozsáhlé úložné systémy s cenou 250 tisíc dolarů  a výše (high-end), kdy investice v tomto segmentu rostly meziročně o 18 %.

Meziroční pokles o 3 % zažil ve sledovaném období segment midrage storage řešení (25 až 250 tisíc dolarů). IDC přisuzuje tento fakt přesunu investic buď k dražším řešením, a nebo naopak k těm nejlevnějším. Zatímco levnější midrage servery (od 25 do 50 tisíc dolarů) rostly meziročně o 18 %, dražší kategorie (100 až 250 tisíc dolarů) ze stejné období ztratila 31 %.

Spodní kategorii storage systémů, kterou IDC označuje jako „entry-level“, se v druhém čtvrtletí letošního roku v západní Evropě dařilo dobře. Produkty s cenou do 25 tisíc dolarů si na obratu polepšily o 12 % a spodní kategorie s cenou 5 až 15 tisíc dolarů rostla dokonce o 25 %.

Výrobcům vévodí EMC

Stejně jako na světovém trhu, i v západní Evropě je ve druhém čtvrtletí jedničkou v externích úložištích EMC, kterému se meziročně i mezičtvrtletně podařilo zvýšit náskok nad druhým NetAppem. EMC se podle analytiků dařilo v high-end storage řešeních s cenou 250 tisíc dolarů a více.

NetApp sice nerostl tak rychle jako EMC, přesto byl v západní Evropě v daném období velmi silný, když se mu dařilo především v midrange segmentu. Výsledky třetího HP a čtvrtého IBM byly téměř shodné s loňským druhým čtvrtletím a oba výrobci také přišli o kus svého tržního podílu.

Nejvíce se meziročně dařilo pátému výrobci Hitachi Data Systems, který rostl o 58 %. Úspěch zaznamenalo především high-endové řešení Virtual Storage Platform. Na šestém místě je Dell, který dočasně bojuje s důsledky zastavení přeprodeje systémů od EMC. Rozhodnutí se podle analytiků projeví pozitivně až v budoucnu, v současné době díky tomu ztratil Dell meziročně 13 % na obratu a posunul se z 5. na 6. místo.


Top výrobci extreních storage řešení za druhé čtvrtletí 2011 v západní Evropě

Výrobce

Meziroční změna v Q2

Změna Q1-Q2

EMC

20 %

-3 %

NetApp

16 %

-5 %

HP

3 %

-2 %

IBM

-1 %

-5 %

Hitachi

58 %

-3 %

Dell

-13 %

-16 %

Zdroj: IDC

DT24


Trh rostl nejlépe ve Francii

Navzdory slábnoucímu dolaru si trh externích úložných systémů v druhém čtvrtletí 2011 ve Spojeném království, Německu a Itálii meziročně udržel svou hodnotu, nicméně vůči předchozímu čtvrtletí oslabil.  Trhu se dařilo ve Francii, kde rostl o 32 % (v dolarech), Švýcarsku a severských zemích, naopak díky dluhové krizi poklesl v Portugalsku, Irsku, Řecku a Španělsku.  V konstantní měně rostly externí úložné systémy pouze ve Francii a to o 17 %.

IDC také nedávno zveřejnilo dvě zprávy, podle kterých rostl v druhém čtvrtletí světový trh externích úložných řešení o 10,2 % a software pro úložné systémy o 11,3 %. Světový trh externích úložných řešení analyzovala také společnost Gartner, která v daném období uvádí růst 11,6 %.

Zdroj: IDC

Byl pro vás článek přínosný?

Čtěte dále

Jan Duda (PCV Computers): Pusťte ajťáky na drink
Jan Duda (PCV Computers): Pusťte ajťáky na drink
Arrow Electronics je distributorem řešení Fortinet na Slovensku
Arrow Electronics je distributorem řešení Fortinet na Slovensku
AT Computers získalo kontrakt na Lenovo ISG v České republice
AT Computers získalo kontrakt na Lenovo ISG v České republice
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?
Své finance můžete řídit kompletně z mobilního telefonu. Jak na to?